Her Kadının Bilmesi Gereken 4 Saç Şekillendirme Taktiği

Siz de saçlarımla başım dertte diyenlerdenseniz şimdi vereceğimiz taktikler size iyi gelecek!
  sac-yapmak

Her şeyden önce doğru ürünleri kullanıp, doğru bakımı yapabilmek için bilmemiz gereken, ne tip bir saça sahip olduğumuz. Bu noktada bir lastik toka imdadımıza koşacak. Düz bir at kuyruğu yaparken kullandığınız saç lastiğini sadece bir defa dolamanız yeterli oluyorsa gür saçlara sahipsiniz demektir. Orta kalınlıktaki saçlarda lastiği iki ya da üç tur dolayabilirsiniz. Seyrek saçlar için ise çok daha fazla dolama işlemine ihtiyaç duyulacaktır. Saçların yıkamaya ihtiyaç duyma sıklığı ise cinsini gösterecektir.

sac-sekillendirme

1) Kurutma: Kullanacağınız saç kurutma makinesinin ısı ayarına dikkat edin. İnce telli ve seyrek saçlar için ısı ayarının düşük tutulması gerekir. Fakat daha kalın telli ve gür saçlarda düşük ısıda kurutma işlemi yapmak saçların kabarmasına sebep olacaktır. Yüksek ısı saçlara zarar verebileceği için özellikle kurutma öncesinde ısıdan koruyucu bakım ürünleri kullanmak hem kabarmaları en aza indirecek hem de saçın ısı sebebiyle alacağı zararı en aza indirecektir.

sac-modelleri-kadin

2) Dalgalı ve Düz Saçlara Fön Çekerken; Eğer bu tip saçlara sahipseniz, yıkama sonrasında havluyla saçlarınızın ıslaklığını alırken sert hareketler yapıp saçınızın formunu bozmamaya özen göstermelisiniz. Ardından uçlardan başlayarak saçlarınızı hafif nemli kalacak şekilde kurutun. Daha sonra ise saçlarınızı dört bölüme ayırın. Ayırdığınız her bölümü bir saç fırçası yardımı ile tarayarak kurutun. Fön makinesini yukarıda aşağıya doğru tutup, fırça ile saçınızı bir miktar çektiğinizden emin olun. İşlemin sonunda saç uçlarınıza bakım yağı uygulayarak daha parlak ve canlı görünmelerini sağlayabilirsiniz.

sac-modelleri

3) Kıvırcık Saçlara Fön Çekerken; Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz saçlarınızı önce tamamen kurutarak işe başlamalısınız. Tamamen kurumuş saçlarınıza düzleştirici krem ya da sprey ürünlerden uygulayıp ardından saçlarınızı bölümlere ayırın. Düz saçların aksine kıvırcık saçlarda daha küçük parçalar halinde, daha fazla ayırma işlemi yapılmalıdır. Ayırdığınız parçaları fön makinesinin en sıcak ayarında, kalın bir fırça yardımı ile yine aşağı doğru hafif esneterek kurutun.

sac-bakimi

4) Mükemmel Bukleler: Saç maşasını kullanırken saçınızı içten dışa doğru ısıtmaya özen gösterin. İnce ve kalın saçlar için daha önceden yapmış olduğumuz uyarı burada da geçerli. Kalın telli ve gür saçlara yüksek ısı, ince telli ve zayıf saçlara ise daha düşük ısı uygulanmalı. Kabarmaları önlemek için saçların işlem öncesinde kuruya yakın olmasına önem verilmeli. İşlem bitiminde ise saçlar bir sprey ya da krem ürün ile sabitlenmeli.

kadinlarda-sac-sekillendirme