Hızlı Kitap Okumak İçin 5 Taktik

Kitap okumak hem yararlı, hem de keyifli bir hobi. Ancak hayatın koşturmacası içinde, başladığınız kitabı bir türlü bitiremiyor olabilirsiniz. Hızlı okuma taktikleriyle hem başladığınız kitapları bitirebilir; hem de kitap okumayı daha keyifli bir hale gelebilir.

1412121600-d4d46cb2d84a60d38ac9db2c69cd64d5

1- Satırları parmağınızla takip edin

Gözlerimizin tek bir noktaya sabitlenmesi kolay değil. Herhangi bir noktaya bakarken bile, çok seri göz hareketleriyle noktanın çevresindekileri de algılamamız mümkün. Gözlerimizin bu özelliği, zaman zaman kitap okurken dikkatimizin dağılmasına, satır atlamamıza neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için parmağınızın ucuyla okuduğunuz satırı takip edebilirsiniz. Böylelikle hem odak noktanız sabitlenir, hem de bir alt satıra daha hızlı ve hatasız geçebilirsiniz.

2- Sesli okumayın

Çoğu insan, küçüklükten gelme bir alışkanlıkla sesli okuma yapar. Bu alışkanlıktan kurtulduğunu sananların bir kısmı halen içinden sesli okuma yapar ama farkında değildir. Dıştan ya da içten fark etmeksizin; sesli okuma size zaman kaybettirir. Gözlerinizle algıladığınız kelimeleri seslendirmek, hızlı okumanın önündeki önemli engellerden biridir. Bu alışkanlığı kırmanın en iyi yollarından biri, parmak takibinizi hızlandırmak. Eğer içinizden bile kelimeleri sesli okuyamayacak bir hızda parmağınızı satırda hareket ettirirseniz, yavaş yavaş sesli okumaktan kurtulabilirsiniz.

3- Aktif okumayı öğrenin

Bir şey okurken genelde kafamızda canlanan şey, okuduğumuz anda bilgilerin ya da okuduğumuz konuların beynimize kaydedildiği. Halbuki okurken ne kadar çok konu ile ilgili düşünürsek, okuma hızı o kadar düşer. Bu yüzden “düşünme” aşamasını okumaya başlamadan önceye ve okuduktan sonraya almalısınız. Okurken tek odağınız okumak olmalı. Yeni öğreneceğiniz bir konuda kitap okurken o konuyla ilgili ufak bir ön araştırma yapabilirsiniz örneğin. Ya da uzun ve derin anlamlar çıkarabileceğiniz bir kitap bölümü okuduktan sonra düşünmeye yoğunlaşıp alt metinleri yakalayabilirsiniz. Sadece bunları okurken düşünmemeniz yeterli.

1412121600-dc55a6593146a46d5bf789583281a222

4- Yavaşlamanız gerektiği zamanlar olabilir

Hızlı okumak aslında tamamıyla hızla ilgili değil; kontrolle ilgilidir. Bu yüzden sürekli en yüksek hızda okumak yerine, zaman zaman yavaşlamanız daha uzun süre boyunca odaklanmanızı sağlayacaktır.

5- Pratik, pratik ve daha fazla pratik

Okuma hızınızı artırmak için bu taktikleri uygulamanız çok önemli. Ancak eğer yeterince pratik yapmazsanız bu taktiklerin hiçbir anlamı kalmaz. Gördüğünüz reklam panoları, gözünüze çarpan gazete ve kitaplar, üzerinde yazı olan her şey sizin için potansiyel pratik kaynağı. Önünüze çıkan her okuma fırsatını değerlendirin ve değerlendirirken bu taktikleri uygulamaya özen gösterin.