Hor Görme Garibi Belki Vitamini Vardır: Artan Meyve Kabukları ile Neler Yaptık Neler!

Yoksa siz hala televizyon karşısında yediğiniz meyvelerin kabuklarını çöpe mi atıyorsunuz? Atmayın, vitamini kabuğunda. Bakın biz onları nasıl değerlendirdik. A bu arada televizyon karşısında dedik ama genelde yemekten sonra ekran karşısında bir mayışma durumu olur, o mayışmaya da meyveler eşlik eder ya ondan dedik, başka bir şeyden değil yani 🙂 Evet ne diyorduk? Heh, meyve kabukları ile neler yaptık…
meyve_kabukları
1- Üstüne basıp kaymazsak yalnız…

İçini bir çırpıda yiyip, kabuğunu ekseri şaka malzemesi olarak kullandığımız muz, yazımızın ilk konuğu. Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabilir, güçlendirebilirsiniz.

muz
2- Ekşi ekşi iyi gider…

Salatanın sevilen ekşisi limonun, sevgili karınca dostlarımız ile arasının pekiyi olmadığı bir gerçek. Evinizin bu minnoş misafilerini biran önce yuvalarına yollamak isterseniz, limon kabuklarını karıncaların yol güzergâhına koyabilirsiniz. Anında gideceklerdir üstelik zarar görmeden.

limon
3- Yumurta kabukları ile bitki aşka tutulursa…

Yumurta kabukları, bitkinize çok iyi gelir. İçeriğindeki besinler, bitkinizin daha sağlıklı büyümesini tetikler. Hatta şu videoda işin ‘nasıl‘ını işlemiştik zamanında.
yumurta

4- Kabuğunda lezzet varsa demek…

Portakal kabuğu ile nefis tarifler hazırlayabilirsiniz. Şimdi gelin şık sunumu ile enfes kakaolu kek yapalım. Üstelik çok da pratik.

portakal

5- Ara öğünlerin kralı; elma kabuğu!

Elma kabuğunu değerlendirmenin en basit yollarından biri. Kabukları yüzünüze sürün ve birkaç dakika bekletin. Sonra yıkayın. Cildiniz taptaze ve dinç olacaktır. Bir rivayete göre gözaltındaki koyu rengi de açıyormuş ama denemedik, ona bir şey demeyelim şimdi. Onun yerine gözaltı torbalarınızı yok edecek doğal öneriler verebiliriz mesela… Şöyle buyurun.
elma

Vitamini kabuğunda diyorlar da boşa demiyorlar yani! Daha pek çok pratik bilgiyi size sunmak üzere biz şimdilik müsaade isteyelim; bize araştırmalar yakışır!

Arayı açmayın, yine görüşelim! 😉