İkinci El Bir Araba Alırken Bunlara Dikkat Edin

Malumunuz bu devirde araba sahibi olmak, en az ev sahibi olmak kadar zor. Ancak herkes yine de toplu taşıma çilesinden kurtulup daha rahat bir hayat sürdürmek için özel araba almaya devam ediyor. Bu durumun ortasını bulabilmek için de sıfır araba almak yerine ikinci el araba alımına yöneliyor. İkinci el araba satın almak isteyen birçok alıcının aklında ise binlerce soru uçuşup duruyor.

Sizin de aklınızda ikinci el araba satın almak mantıklı mıdır? İkinci el araba satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? İkinci el araba konusunda önemli olan detaylar nelerdir? gibi sorular uçuşuyorsa cevaplarını bulabileceğiniz yazımızı okumaya devam edin. İşte daha hesaplı fiyatlarda daha iyi araba alabilmek için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Bilen Biriyle Gidin

Arabayı olduğundan çok daha güzel göstermek ve sizin alışverişinizi baltalamak isteyen kötü niyetli satıcılar olacaktır. Bu durumdan en az zararla atlatabilmeniz için alım-satım ve araba işlerinde tecrübe sahibi değilseniz bilen bir insanla, gerekirse arabalardan anlayan bir ustayla gidin. Böylece aracın kusurlarını daha net görebilir ya da alım-satım işlerinde kandırılma gibi durumlara imkân tanımazsınız.

  • Karşılaştırma Yapın

Almak istediğiniz araçların listesini yapın. Bu araçların özelliklerini ve fiyatlarını iyi bir şekilde karşılaştırın. Araç sahibi olmak için her ne kadar acele ediyor olsanız dahi satın aldıktan sonra üzülmemek için özellikle aşırı ucuz şekilde satılmaya çalışılan araçları detaylı bir şekilde incelemenin sizin yararınıza olacağını unutmayın.

  • Gün Işığında Görün

Almak istediğiniz araç uzun süredir garajda duruyor diye hasarsız demek değildir. Aracın dış görünümünde hasarlar olup olmadığını net görmek için mutlaka gün ışığına çıkarıp inceleyin. Kaporta, bagaj kapağını açın. Paslanma, çizik, delik ya da herhangi bir renk değişikliği olup olmadığını dikkatlice inceleyin.

  • Deneme Sürüşü Yapın

Aracı iyi bir şekilde tanımak istiyorsanız olumlu ve olumsuz yanlarını görebileceğiniz yöntemlerden biri, mutlaka deneme sürüşü yapmaktır. Deneme sürüşü sırasında arabanın radyosundan ısınma sistemlerine, motorundan koltuklarına kadar detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

  • Sallayın

Arabalarda en önemli detaylardan biri de süspansiyon sistemidir, bunun için satın almadan önce mutlaka test edilmesi gerekir. Süspansiyon sisteminin sağlam olup olmadığını test etmek için aracı dışarıdan kuvvet uygulayarak sallayın, eğer ki sistem sağlamsa araba birkaç kez sallanıp duracaktır. Bir diğer yöntem olarak aracın sesine kulak verin. Araç yavaş hızla giderken tık tık sesleri çıkarıyorsa süspansiyonda sorun olduğunun ve başka araçlara yönelmeniz gerektiğinin işaretidir.

  • Kilometresini İnceleyin

Almak istediğiniz aracın kilometresi, satıcı tarafından düşük gösteriliyor olabilir. Bunu öğrenebilmek için aracın durumu ve kilometresinin uyumlu olup olmadığına dikkat verin. Örneğin eğer ki aracın kilometresi düşükken koltuk döşeme ya da yayları hırpalanmışsa bir şeyler ters gidiyor olabilir.

  • Pazarlık Yapın

Almak istediğiniz araç, tüm özellikleri ile içinize sindiyse sırada en keyifli kısım var. Aracın fiyatında bir pazarlık payı olduğunu unutmayıp mutlaka pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.