İlk Günkü Gibi Olsun: Çatal Kaşıkları Parlatmanın Yöntemleri

İyi bir masa düzeninin yanı sıra masada bulunan tüm öğelerin temizliği de son derece önemlidir. Mesela bir çatal kaşığa bakıldığında kendinizi görebilecek kadar temiz olması gerekir.

Çatal kaşık takımınızı en kalitelilerinden seçmiş de olsanız zamanla parlaklıklarını yitirmeye ve daha çok leke tutmaya başlıyor olabilir. Peki çözümü için neler yapmalı? Şimdi sıralayacağımız yöntemleri belirli aralıklarla uygulayarak şahane sonuçlara ulaşmanız mümkün.

İşte çatal kaşıklarınızı tıpkı ilk günkü kadar parlak yapabilmenin yöntemleri:

1. Ön Temizlik Yapın

Çatal kaşıkları makinede yıkayacaksanız inatçı lekelerin temizlenmeme ihtimali yüksektir. Bu durumu önleyebilmek için makineye koymadan önce kirleri akıtmanız gerekir. Bu yöntem, işlerinizi önemli ölçüde kolaylaştıracak ve kusursuz bir temizliğe kavuşabileceksiniz.

mutfak-temizligi6

2. Sirke-Karbonat

Sirke ve karbonat ikilisinin temizlik konusunda çözemeyeceği sorun neredeyse yoktur. Çatal kaşıklarınızın çok daha parlak olabilmesinin yolu da bu ikiliden geçiyor. Bir miktar sirke ve karbonatı karıştırın ve lekelerin üzerine uygulayarak ovalayın. Daha sonra bol su ile durulayın, sonuçlara hayran kalın.

elma sirkesi

3. Limon Kabuğu

Bir diğer basit ve etkili yöntem de limonun mis kokulu kabuğundan yararlanmakta gizli. Parlatmak istediğiniz parçaları limon kabuğu ile ovaladıktan sonra bekletmeden bol su ile durulayın, istediğiniz parlaklığa ulaşacaksınız.

limon-tursusu

4. Kurulayın

Çatal ve kaşıklarınız ne kadar temiz olursa olsun üzerinde kalan su damlacıkları sinirleri bozmaya yetebilir. Buna izin vermemek için her yıkamadan sonra kendi haline bırakmak yerine tüm çatal kaşıkları yumuşak bir havlu ile güzelce kurulayarak damla lekelerine veda edebilirsiniz.

mutfak-ahsap

5. Eski Tencere ve Deterjan

Çatal kaşıklarınızın tıpkı ilk günkü parlaklığına ulaşabilmesi için kullanmadığınız bir tencereyi seçin. Tencere içerisine bir miktar çamaşır deterjanı, su ekleyin ve çatal kaşıklarınızı bu karışım içerisine bırakın. Bir süre kaynatın. Daha sonra bol su ile durulayıp kurutun. Parlak sonuçların tadını çıkarın.

mutfak-temizligi7

6. Metal Parlatıcılardan Yararlanın

Birçok markette kolayca bulabileceğiniz metal parlatıcılar ile çatal kaşıklarınızı âdeta yenileyebilmeniz mümkündür.

temizlik

7. Çamaşır Suyundan Yararlanın

Çamaşır suyu birçok konuda olduğu gibi çatal kaşıkların parlak olabilmesi için de tüm yardımseverliğiyle yanınızda. Çatal kaşıklarınızın eski parlaklığına ulaşabilmesi için haftada bir bulaşık makinenizin bir deterjan gözüne birkaç damla çamaşır suyu ekleyebilirsiniz.