İngilizce Öğrenmeyen Kalmasın: Kelime Ezberlemenin 7 Kolay Yolu

Yeni bil dil öğrenmek bazen bir zorunluluk olsa da çoğu zaman yeni bir heyecan demektir. Yeni bir dil öğrenerek ufkunuzu genişletmek, beyin fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlamak mümkündür; ancak tabii ki bu yolda emek harcamak gerekir.
Tüm kuralları, değişik kelime yapıları ile yepyeni bir dil ile tanışmak keyifli olduğu kadar zor da sayılır; ancak bu zorlukları hafifletmenin yolları mevcuttur.
İşte İngilizce öğrenmenizi kolaylaştırıp daha keyifli hale getirecek 7 yöntem:

 

1. Bolca Okuyun ve İzleyin

Bir şeyi öğrenebilmenin en keyifli yolu, zihne mümkün olduğunca öğrenme “zorunluluğu” yaşatmamaktan geçer. Bunun için öğrenmek istediğiniz konuyu keyif aldığınız yöntemlerle zihne âdeta ilmek ilmek işlemeniz gerekir. Bunun en etkili yöntemlerinden biri de film, dizi, belgesel izlemek, şarkılar dinlemek ya da gazete, kitap, dergi ne bulursanız okumak olabilir. Bunları yaparken farkında olmadan yeni kelimelerle karşılaşır ve hafızanıza yerleştirirsiniz. Giderek kelime dağarcığınız genişler ve İngilizce öğrenmeniz oldukça kolaylaşır.

2. Öğrendiklerinizi Kullanın

Yepyeni bir dil öğrenmekte en önemli taktik; öğrenilenleri mutlaka hayata geçirmek, pratiğini yapmaktan geçer. Öğrendiğiniz her yeni bilgiyi yazarak, konuşarak mutlaka kullanmalısınız. Unutmayın; ezberlemenin en etkili yolu onu kullanmaktan geçer.

3. Post-it Kağıtları Edinin

Çeşit çeşit, eğlenceli, bol renkli post-it kağıtlarını hayatınıza bolca serpmenin tam zamanı! İngilizcenin belirli kurallarını, ezberlemekte zorlandığınız kelimeleri post-it kağıtlara not alın ve bu kağıtları sürekli göreceğiniz noktalara yapıştırın. Böylece görsel hafızanızın gücü sayesinde ek bir emek harcamadan bile sırf göz aşinalığı ile ezberlerinizi tamamlayın.

4. Sözlük Okuyun

Bazı insanlar, sözlük okumaktan çok keyif alır. Eğer ki siz de onlardan biriyseniz bu özelliğinizi İngilizce öğrenme yolunda kullanmanın tam zamanı! Güzel bir İngilizce sözlük edinin, gerekirse resimli olsun. Trafikte kaldığınızda ya da uykuya dalmadan önce sözlüğünüzü okuyun ve yeni kelimeleri hafızanıza kolayca kazıyın.

5. Oyun Oynayın

Evet, oyun oynayın! Dijital çağın getirmiş olduğu faydalardan neden yararlanmayalım? İngilizce geliştirme konusunda yararlı olan birçok mobil oyun mevcut, bunlardan kendinize en uygun olanını bulun ve derhal başlayın. Keyifle ve eğlence dolu dakikalar sonunda birçok yeni İngilizce kelime öğrenin.

6. Hikâyeler Yazın

Ezberlemek istediğiniz kelimeleri listeleyin ve anlamları ile birlikte cümleler kurarak bir hikâye oluşturun. Hikâyenin saçma ya da mantıklı olması değil, akılda kalıcı olmasının önemli olduğunu unutmayın. Bu yöntem sayesinde yarattığınız beyin fırtınası, sizi hem çok eğlendirecek hem de İngilizce kelimeleri öğrenmenizi oldukça kolaylaştıracak!

7. Sesinizi Kaydedin

Elbette ki teknolojinin nimetlerinden yararlanmamak olmaz! Ezberlemeniz gereken sözcükleri ve anlamlarını doğru telaffuz etmeye çalışarak okuyun ve sesinizi kaydedin. Bu kayıtları boş zamanlarınızda dinleyin. Kendi sesinizden duymak, beyninizin hatırlama fonksiyonlarını daha kolay harekete geçirecek ve kelime ezberlemeniz kolaylaşacaktır.