Instagram’da Fenomen Olmanızı Sağlayacak 6 Fotoğraf Çekme Sırrı!

Yediklerimiz, giydiklerimiz, gittiklerimiz, hallerimiz, modlarımız kısaca her şeyimiz. Artık duygularımızı bile filtreleyerek paylaşır olduk şu instagram çıktı çıkalı. Peki bol ‘k’li instagram hesapları nasıl oluyor da bu kadar artıyor, nasıl oluyor da ‘like’lar coştukça coşuyor. Sizin için kusursuz instagram fotoğrafları çekmenizi sağlayacak tüyoları araştırdık.

1- Odaklayın!

Fotoğrafı çekmeden önce telefonunuzun ekranına dokunun ve otomatik odaklama yapın. Böylelikle bulanık çekme ihtimalini sıfıra indirmiş olursunuz.

yemek_fotoğrafı

2- Işığa Dikkat!

Ters ışık kurbanı olmayın! Fotoğrafın çehresini bir anda değiştiren bir detay bu. Parlaklık ve ekran ayarlarınıza dikkat edin. Örneğin telefonunuzun ekranını kısık kullanıyorsanız, bu durum çektiğiniz fotoğrafın renk ayarlarını da etkiler. Bu nedenle parlaklık ve ışığa dikkat edin.

ışık

3- Arka Plan!

Nefis bir kahve fotoğrafı çekiyorsunuz; yanında minik kurabiyeler, fincan deseniz çok havalı. Fakat o da ne arkada bir telefon kablosu :S Arka planda çıkan objeler fotoğrafın da ‘like’ kalitesini aynı oranda düşürür. Bu nedenle odaklandığınız objenin etrafına da mutlaka bakın.

italyan_kahvesi

4- Gıdasal Mevzular!

Eğer tam bir selfie’ciyseniz minik bir tüyo verelim. Selfie çekerken kolunuzu biraz yukarı kaldırıp, çenenizi eğerseniz yüzünüz olduğundan daha ince çıkacaktır. Bir de yüzünüzün altına gelecek şekilde mum ışığı konumlarsanız masaya, yüz hatlarınız olduğundan daha güzel çıkacak ve burnunuz sanki estetikliymiş gibi kalkık ve kusursuz görünecektir.

selfie

5- Farklı Açılara Önem Verin!

Klasik fotoğraflar ve poz vermeler yerine farklı açıları deneyin. Örneğin hazır yaz da yaklaşıyorken mesela şöyle bir deniz fotoğrafı gibi…

sahil

6- Fazla Saturasyondan Kaçının!

Saturasyon, yani fotoğrafın renklerini canlandırma. Renklerin canlanması güzel tabi ama saturasyonun ipi kaçınca, fotoğraf doğallığından çıkıyor ve stok görselmiş gibi durabiliyor.

fotoğraf_ağacı

İlla photoshop’a gerek yok yani, şu yazımızda mesela dünyanın en iyi photoshop’suz fotoğraflarını derlemiştik. Bir göz atın deriz! 😉