iPhone 6 vs. Samsung Galaxy S5

Piyasaya giren yeni tüm akıllı telefon modellerini takip etmek gerçekten zor. Ancak pazarın en iddialı markalarının yeni modelleri çoğu kullanıcı tarafından biliniyor ve yoğun ilgi görüyor. 2014’ün başında piyasaya çıkan Samsung Galaxy S5 ile Eylül’de kullanıcıyla buluşan iPhone 6, bu yılın en çok karşılaştırılan iki akıllı telefonu. Gelin bu iki dev arasındaki önemli farklara hep beraber bakalım.

samsung_cep_telefonu
Tasarım
iPhone 6 ve Samsung Galaxy S5’in tasarım olarak ilk göze çarpan farkı iPhone 6’nın çok daha ince olması. Bir önceki modellere göre iPhone 6 daha büyük olduğu halde tasarımda incelikten ödün verilmemiş. Ekran boyutu olarak da S5 5.1 inç’ken, Iphone 6 4,7 inç. iPhone 6’nın arka yüzeyi alüminyum; Samsung S5’in ise plastik. Bu noktada her ne kadar görsel açıdan iPhone 6 çok daha şık görünse de S5’in su geçirmez oluşu, dış yüzeyinin plastik ve tasarımının biraz daha kaba olmasını affettiriyor.

İşletim Sistemi

Android ve iOS kapışması, bu iki telefon kıyaslamasında da devam ediyor. Samsung Galaxy S5’te Android KitKat 4.4.2 (4.4.4’e güncellebilir), iPhone 6’da ise iOS 8.1 işletim sistemi bulunuyor. Yani kısacası iki cihaz da kendi işletim sistemlerinin en yeni versiyonlarını kullanıyor. Bu iki işletim sistemi için en çok karşılaştırılan nokta Android’in uygulama ve program çeşitliliği ile iOS’un stabil ve Android’e oranla çok daha az problem çıkarışı. Kısacası sizin için eğer akıcı ve sorunsuz bir işletim sistemi daha çekiciyse, program ve uygulama sayısı/çeşitliliği ikinci plandaysa tercihiniz iPhone 6’dan yana olmalı.

cep_telefonu
Ekran
Yukarıda da belittiğimiz gibi Iphone 6 4.7 inç’lik, Samsung Galaxy S5’inse 5.1 inç’lik ekranı bulunuyor. Çözünürlük konusunda iPhone 6 sayısal olarak S5’ten geri olsa da (Iphone 6: 1334×750 Samsung Galaxy S5: 1920×1080) pratikte bu sayısal fark pek ortaya çıkmıyor. Ancak S5’in ekranının AMOLED, Iphone 6’nınki ise LCD olmasından dolayı S5 netlik ve parlaklıkta bir kademe daha ileride.

İşlemci ve Hız
Kağıt üzerinde baktığınızda Samsung Galaxy S5, işlemci ve hız bakımından iPhone 6’nın çok üzerinde. Ancak benchmark testleri gösteriyor ki yine sayısal değerler, gerçek hayatta çok büyük bir anlam ifade etmiyor. iPhone’un 1.4 Ghz’lik Apple A8 dual-core 1 GB işlemcisi, S5’in 2.5 Ghz’lik Snapdragon 801 quad-core işlemcisiyle hemen hemen aynı performansı gösteriyor, hatta belirli program ve uygulamalarda S5’in önüne bile geçebiliyor. Bu noktada sayıların etkisiz kalmasının en önemli nedeni, Iphone serisinde kullanılan işlemcinin Apple tarafından özel olarak geliştirilip iOS ile maksimum uyum sağlaması.

samsung_cep_telefonu
Pil Ömrü
Pil ömrü testlerinde genellikle iki akıllı telefon da eşit sürelerde dayanma gösteriyor; ancak bazı testlerde S5, iPhone 6’ya göre ortalama 2 saat kadar daha uzun süre dayanabiliyor. Ek olarak S5’in pili dilediğiniz zaman kolayca çıkartılıp değiştirilebiliyor; iPhone 6’nın pilini değiştirmek ise epey uğraş gerektiriyor. Ayrıca yine S5’in “ultra güç tasarruf modu”, pil bitmek üzereyken acil işlemlerinizi gerçekleştirebilmenizi sağlıyor.

Kamera
iPhone 6’nın 8MP, Samsung Galaxy S5’in 16MP ana kameraları bulunuyor. Ancak yine sayısal değerlere paralel performanslar ortaya çıkmıyor. Çoğu fotoğraf testinde, iki telefonun da çekim kalitesi denk. Ancak bazı noktalarda farklar göze çarpıyor. Mesela S5’in 4K video çekim özelliği, iPhone 6’nın video çekiminden daha üstün durumda. Öbür taraftan iPhone 6’nın iSight sensörü, S5’e göre çok daha hızlı odaklama yapıp daha zahmetsiz netlik sağlıyor. Telefonların ön kameraları kıyaslandığında da netlik anlamında iPhone 6 biraz daha önde.

kameralı_Cep_telefonları
Son Karar
iPhone 6’nın şu an piyasadaki en düşük fiyatı ile Samsung Galaxy S5’in en düşük fiyatı arasında epey fark var. (Bu fiyatlar iki telefonun da 16 GB’lık dahili hafızalı versiyonlarına ait.) Eğer şıklık, işletim sistemi stabilitesi ve daha küçük ekran tercih ediyorsanız iPhone 6’nın fiyat farkı sizi rahatsız etmemeli. Fakat “Ben daha büyük ve AMOLED ekran, daha fazla uygulama, su geçirmeme özelliği arıyorum” derseniz, S5 tam size göre.

Migros sınırsız alışveriş kiosk’larına özel iPhone 6 indirimini sakın kaçırmayın! Detaylı bilgi için tıklayın: http://bit.ly/1zVVDr4