İş Görüşmesinde Bu Kelimelere Dikkat!

Günlerden Pazartesi, mevsimlerden ‘bahara dönük kış’, ruhlardan iş stresi, kalplerden ‘Hayırlısı neyse o olsun…’ Belki bu ilk iş görüşmeniz, belki de bu konuda artık profesyonelsiniz. Sizin için bir araştırma yaptık. Kendinizi tanıtırken farkında olmadan kullandığınız bazı kelimeler, işvereni olumsuz etkileyebilir. Peki, bunlar hangi kelimeler, aşağıda buluşalım!

iş görüşmesi 1
1- Guru!

Guru derken? Bir işte uzman olabilirsiniz ama bu kelime sizi birazcık ukala sınıfına sokabilir siz istemeseniz de. Öz güven şahane ama ‘ben her şeyi bilirim’ arasında ince bir çizgi var, aman dikkat.

iş görüşmesi 2
2- Eksper!

Evet, belki işinizin uzmanısınız buna şüphe yok. Ancak bunu söz ile dile getirmek yerine icraat ile kanıtlamak daha iyi bir izlenim olabilir. Ne demişler; hareketler, kelimelerden daha yüksek konuşur!

iş görüşmesi 3
3- Mütevazi!

Yapılan araştırmalara göre “Ben mütevazi biriyim.” demek aslında aksini anlatmak istemekmiş, ilginç değil mi? 🙂

iş görüşmesi 4
4- Sevmiyorum!

Eski işinizden bahsedip, “Şuan ki işimi sevmiyorum.” gibi keskin cümleler kullanmak, yarın öbür gün sizden de gidebilirim anlamına gelebilir. Evet, pek çok insan ilk girdiği işten emekli olmaz ama daha baştan da bu sinyali vermek ne kadar doğru bilemiyoruz.

iş görüşmesi 5
5- Saplantı!

İşinizi ne kadar severseniz sevin, bunu anlatırken ‘saplantılı şekilde bağlıyım’ gibi keskin kelimeler kullanmayın. Çünkü kelime olarak olumsuzluğu çağrıştırıyor zaten, bir de üstüne ‘bu işe aşırı ihtiyacım var’ı doğurmasın.

ofis
6- Başarılı!

Evet, belki işinizde çok başarılısınızdır. Ancak başarı, dışarıdan takdir edildiğinde ya da siz içinizde kendinizi bildiğinizde güzel bir şey; bunu dışarı vurmak, biraz göze batabilir.

toplanti-ofis-hayati

Bu arada diyelim ki kabul edildiniz ve hatta işe öyle bir giriş yaptınız ki dakika bir gol bir strese girdiniz bile! İlk günde daha durun, ne oluyor öyle? Şu maddeleri uygulayın, ilk haftanızı lokum kıvamında geçirin!