Köprüden Önce Son Çıkış: İş Görüşmesinden Önce Bu 4 Davranışta Bulunmayın!

Bir iş görüşmesi için hazırlık yaparken size ne yapacağınızı ve ne yapmayacağınızı söyleyen birçok kaynak bulabilirsiniz. Ama çoğu zaman bu kurallar güncelliğini yitirmiş ve ya size uymuyor olabilir.

1. Erkenden Gitmek Sandığınız Kadar Süper Bir Şey Değil

Bir iş görüşmesine gitmek için hazır olduğunuzda ve kendinizi ekstra gergin hissettiğinizde içgüdüleriniz mümkün olduğunca erken gitmenizi söyleyebilir fakat çok erken gitmek kötü bir izlenim bırakabilir sonuçta koşu yarışında değilsiniz. Eğer öngörülemeyen sebepler nedeniyle trafiğin yoğun olmasından veya geç kalmaktan endişe ediyorsanız yine mülakata erken gitmek için evden erken çıkın ama direkt olarak görüşmeye gitmek yerine lokasyona yakın bir kafede oturun ve görüşmeye 15 dakika kala orada hazır bulunun.

psikiyatrist

2. Tüm Yanıtları Prova Etmeyin

Elbette iş görüşmesi öncesi sorulması olası soruları tahmin ederek yanıtlamaya çalışmak veya değinmek istediğiniz şeyler hakkında düşünmek size yardımcı olacaktır. Fakat söylemek istediğiniz şeyleri ezberlemeye çalışıyormuş gibi kendinizi tekrar tekrar aynı soruları ve cevapları prova yaparken buluyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Bu şekilde kendinizi röportaj veriyormuş gibi çok net çizgilerle istemeden de olsa sınırlandırırsınız ve bu da sizin istediğiniz izlenimi vermenizi, kendinizi yansıtmanızı ve doğal olmanızı engeller.

calisma-hayati

3. Telefonuna Bakma

Bir iş görüşmesine gidildiğinde telefon bildirimlerinizi kapalı tutmanız gerekir. Çünkü bu durum gerçekten performansınızı olumsuz etkiler ve ayrıca hiç profesyonel değil. Görüşmeye başlamadan önce sizi beklemeniz için ofise alabilirler ve evet o sırada sıkılabilirsiniz yine de bu sırada yapılacak en kötü şey telefonla ilgilenmektir. Mülakat sırasında telefonla ilgilenmekten hiç bahsetmiyoruz bile.

calisma-hayati2

4. Aklına Sadece Takım Elbise Gelmesin

Çoğu kişiye göre “iş görüşmesi=takım elbise” değil mi? Her zaman değil! Evet, bazı iş görüşmelerinde temiz çizgiler gerekir ve bu yüzden takım elbise giymek ve dikkati dağıtmayacak minimal aksesuarlar kullanmak yeterlidir. Ama bazı sektörlerde bazı işverenler giyim tarzınızda kişiliğinizi de görmek isterler. Bu yüzden iş görüşmesi öncesi şirketi araştırmak ve şirket kültürüne uygun giyinmek her zaman en iyi fikir olacaktır.