Öncelik Listesini Açıklıyoruz: İş Yerinde Mutlu Olmanın 6 Yolu

Bu aralar iş yerinde durumlar nasıl? Eğer sıkıntılarınız varsa ve bu sıkıntılar sizi çok severek yaptığınız işinizden bile soğutuyorsa bir de bunları deneyin… İşte size iş yerinde mutlu olmanın 6 yolu

ofis

1- Herkes günaydın demeyebilir!

Şu an size bu durum garip geliyor olabilir. Ancak bazı büyük iş yerlerinde gerek egosal gerek ruhsal birtakım sebeplerden dolayı bir günaydın bile lütuf olabilir. Bu iletişimsizlik de sizi ofiste yalnız hissettirebilir ve negatif hissetmenize sebep olabilir. Bu durumda günaydın tarafını üstünüze alın; onlar ile iletişim kurmayı deneyin. Belki de ortak bir noktada buluşabilirsiniz.

kisisel-gelisim

2- En zoru ertelemeyin!

Bazı işler vardır; sürekli ötelenir, ayağa dolanır, hiç yapılması istenmez ama geciktikçe aciliyeti artar. Eninde sonunda bu işi yapacaksanız eğer, vaktiyle yapmanızda yarar var. Aksi halde dakikalar saatleri, saatler günleri kovalayacak ve o yapmak istemediğiniz iş “acilll” başlıklı mailler ile daha da antipatik bir hal alacaktır.

ofis

3- Hayır demeyi öğrenin!

Bunun için ihtiyacınız olan biraz sert ama kararlı bir “hayır” ifadesi. Araya giren acil işler her zaman olabilir elbette ancak önemli olan bunları rutine bağlamamak. Bunun için sabah ilk geldiğinizde bir öncelik listesi oluşturun. İşleri tamamladıkça üzerini çizmenin dayanılmaz hazzının tadına varın!

ofis-hayati

4- Her şeyi üstünüze almayın!

Ofiste yükselen gerilim hattı olabilir ancak eğer işin içinde birebir siz yoksanız çok da endişelenmeyin. İnsanın gönlünün, yazı var, kışı var. Belki de ofiste o gün kış havası vardır. Siz bahardan çıkmayın ve olayları üzerinize çekmemeye gayret edin.

ofis2

5- Dedikodudan uzak durun!

Sadece iş yerinde değil her yerde. Özellikle ofislerde yaşanan ego savaşları ve hırs yarışları birden sizi dedikodunun ortasına atabilir. Hemen uzaklaşın. O konuşmalara ortak olmanız bile sizi bir kaosun içine çekebilir. Siz sadece işinizi yapmak için oradasınız, dedikoduyu bırakın başkaları yapsın.

ofis

6- Başka insanların savaşları ile savaşmayın!

Siz belki iş yerinde mutlusunuz ve belki gerçekten severek yapıyorsunuz işinizi. Ancak herkes sizin kadar mutlu olmayabilir. Örneğin sizin çok sevdiğiniz patronunuzu, çalışma arkadaşınız sürekli eleştiriyor olabilir. Bu da sizin motivasyonunuzu düşürebilir. Elbette vurdumduymaz olmayın ama hikâyenin tamamını bilmeden ya da emin olmadan yargılayıp kendinizi mutsuz etmeyin. Unutmayın, madalyonun öbür yüzü de vardır.

ofistemutluolmanınyolları

Şimdi gelin biraz da işin motivasyon kısmına geçelim: Günlük stresinizi azaltmanın 7 yolu!

* Eski tatil fotoğraflarınıza bakın.

* Sadece 5 dakika bile olsa işi bırakın ve içinizi açacak sitelerde kısa bir tura çıkın.

* Teknoloji sağ olsun, stresi bile tek tıkla yok edebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir anti stres uygulaması indirmek. Rahatlatıcı müzikler hiç fena olmaz sanki…

* Masanızda hoş kokulu yağlar ya da esanslar bulundurun. Temiz ve güzel koku, motivasyonunuzu arttıracaktır.

* Kuru yemiş yerine portakal yiyin. 2012’de yapılan bazı araştırmalar C vitaminin stresi yok eden en önemli silahlardan biri olduğunu kanıtlamış.

* Rahatlatıcı çaylardan yardım alın. Az önce portakalın stres savar etkisinden bahsetmiştik. Yanına bir de yasemin çayı ekleyelim ve ortaya nefis bir sakinleştirici çay çıkaralım. MigrosTV‘de tarifini bulabilirsiniz, tıklayın!

* Her şeye rağmen gülümseyin. Çünkü gülümsemek, en açılmaz denen kapıları bile açmanın en kolay yoludur. Sadece tek bir mimik, hepsi bu 🙂