İşkolik Olduğunuzun Kanıtı 7 Madde

“Para kazanma mecburiyeti”, “Maddi şartlar” ya da “Ailesel zorunluluk”. Çalışmanızı gerektiren konular, bunlar ya da daha başka nedenler olabilir. Ancak işe gitmek, sadece çalışmanın ötesine geçiyorsa ve tatillerde bile kendinizi iş düşünürken buluyorsanız o zaman işkolik olabilirsiniz. Peki, işkolik olduğunuzu nasıl anlarsınız? İşte bir işkoliğin 7 hali…

işkolik olmak

1- Ofise ilk giden siz, son ayrılan yine sizseniz,
2- Öğle aralarını değerlendirmiyor ve çalışmaya devam ediyorsanız,
3- Çalışmadığınız anlarda kolayca strese giriyorsanız,
4- Kişisel yaşamınıza dahi işinizi sokabiliyorsanız,
5- İşiniz zaman zaman sağlığınızın önüne geçiyorsa,
6- Hafta sonu dahi maillerinizi her an kontrol etme ihtiyacı duyuyorsanız,
7- Tatil mevhumunuz yoksa,

işkolik

SİZ BİR İŞKOLİK OLABİLİRSİNİZ!
Peki, bununla nasıl baş edebilirsiniz?
Öncelikle şunu söyleyelim ki patronunuzun gözdesisiniz! Tabi bu “gözde olma hali”nin ruhunuza çıkaracağı faturayı şirketiniz karşılar mı onu bilemeyeceğiz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki işkoliklik ileri evrelerde beraberinde depresyon ve duygu ataklarını da tetikliyor. Sürekli iş ile yoğrulduğunuzdan düzenli bir özel hayatınızın olmaması da sizi yalnızlığa itiyor. Bunu önlemenin yollarından biri terapi. Ancak “Ben terapilik düzeyde değilim!” diyor ve zararın neresinden dönerseniz dönün kâr sayıyorsanız bir de bu 6 adımı deneyin.

tatil çalışmak

1- Derhal hobi edinin; hali hazırda varsa yeniden gözden geçirin.
2- Hafta sonu bilgisayarınızı çok gerekmedikçe açmayın. Her açışınızda mail kutunuzun size kırptığı gözlere kanmayın. Telefonunuzu da fazla kurcalamayın.
3- Pazartesi akşamından, o hafta sonunun planını yapın. Aranmayı beklemeyin; arkadaşlarınızı siz arayın.
4- İşe tam saatinde gidin ve öğlen mutlaka bir ara verin. Bu kafanızın boşalmasını ve veriminizin artmasını da sağlayacaktır.
5- Üzerinize vazife olmayan işlere atlamayın. Şirketinize olan bağlılığınız takdire şayan ancak siz çalışansınız ve diğer tüm çalışanlarla eşitsiniz. Daha fazla çalışmak ya da daha çok işe dahil olmak sizi şirketin sahibi yapmayacaktır.
6- Senelik tatil takviminizi oluşturun. İş planınızı ona göre yapacağınızdan, ekstra çalışmanıza gerek kalmayacaktır. İşler düzenli gidince de fazla mesailer sadece “fazla”dan ibaret olacaktır. Fazlalıklardan kurtulmanın zamanı sizce de gelmedi mi?
Sizce?