İyi Bir Nohut Yemeği Pişirmenin 7 Püf Noktası

Tek başına ya da pilavla birlikte enfes bir yemek olan ve çoğumuzun bayılarak tükettiği nohut yemeği, eğer sizin de favorileriniz arasındaysa satırlarımızın devamına bir bakın deriz. İyi bir nohut yemeğinin kusursuz olması için ihtiyacınız olan püf noktalarını sizin için derledik, gelin birlikte bakalım…

1. Ayıklayın

Genel olarak paketlenmiş olan nohutları satın aldığımızdan kararmış nohutlarla pek de karşılaşmayız; ancak siz yine de aldığınız nohutları son bir kontrolden geçirerek aralarında kararmış olanları varsa ayıklayın. Böylece daha kusursuz sonuçlara ulaşın.

2. Suda Bekletin

İyi bir nohut yemeği yiyebilmek için nohutları mutlaka bir gece suda bekletmeniz gerekir. Öncelikle nohutları bol suda yıkayın daha sonra su dolu bir kapta bir gece bekletin. Bu yöntemle nohutların su çekip dış kabuklarının yumuşamasını sağlayarak daha iyi pişmesini sağlayın.

İşkembeli Nohut Tarifi

3. Karbonattan Yararlanın

Birçok yemekte kullanılan lezzet sırrı karbonat, nohut yemeği için de harika malzemelerden biridir. 150 gram nohut için 1 tatlı kaşığı karbonat kullanarak nohutların yumuşamasını sağlar nohut yemeğinin pişme süresini kısaltırsınız. Aynı zamana kabukları iyice yumuşayan nohutlar, gaz problemini de azaltacaktır.

4. Uygun Büyüklükte Bir Tencere Seçin

Nohutların iyi bir şekilde pişmesi için tencere içerisinde çok fazla sıkışmaması gerekir, bunun için tencereye su da dolduracağınızı da hesaba katarak uygun büyüklükte bir tencere seçin ve pişirme işlemine öyle geçin.

5. Soğuk Su Ekleyin

Eğer ki nohut yemeğini normal bir tencerede pişirmek istiyorsanız tencereye kaynar su eklemek yerine soğuk su eklemelisiniz. Böylece nohudun lezzetinin kaçmasını önler ve iyi bir kıvamda pişmesini sağlarsınız. Aynı zamanda su miktarını iyi belirlemeniz gerekir, nohudun üzerini 3 parmak kadar geçecek su miktarı pişirme işlemi için uygun olacaktır.

6. Ek Malzemelerden Yararlanın

Nohut yemeğinin lezzetini ve faydasını artırmak için 1-2 parça ilikli kemik ya da bir miktar kıymadan yararlanabilirsiniz.

7. Orta Ateşte Pişirin

Nohut yemeğinin pişme süresi, nohudun üretim tarihi ve türüne göre değişebilmektedir; ancak iyi bir şekilde pişmesi için genellikle ideal olan orta ateştir.