İyi Karpuz Seçmenin 6 Püf Noktası

Karpuz sezonunun açılmasıyla birlikte herkes en iyi karpuzu seçmenin yarışına girer âdeta. Kesildiği anda yayılacak mis gibi kokusu, ağza atıldığında hissedilecek o ideal kıvamı ve lezzeti ile büyüleyecek, mevsimin en leziz karpuzunu nasıl seçmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Herkesin bildiği hafifçe vurma yöntemi ile seçmenin yanında size ipucu verecek dış görünüş özellikleri de mevcut. Gelin daha iyi bir karpuz için bu püf noktalarını ezberleyin! İşte iyi karpuz seçmenin 6 püf noktası…

1. Boyutunu Önemseyin

Çok büyük ya da çok küçük karpuzların genel olarak daha lezzetsiz olduğu görülmektedir. Bu nedenle daima orta büyüklükte bir karpuz seçmeye dikkat edin. Aynı zamanda karpuz, kesildikten kısa bir süre sonra bitirilmesi gereken bir meyve olduğu için orta boyutta olması yine lehinize olacak bir özelliktir.

2. Dip Rengine Bakın

Her karpuzun dip rengi mutlaka vardır. Karpuzun iyi bir lezzete sahip olduğunu gösteren dip rengi ise daha koyu renk sarıdır. Dip rengi ne kadar beyaza yakınsa o karpuzun o kadar tatsız olacağının habercisidir.

3. Kabuk Yüzeyine Dikkat Edin

Bu zamana kadar karpuz seçerken en temiz, pürüzsüz yüzeye sahip olanı seçiyor olmanız muhtemel; fakat şimdi tüm bunları geride bırakma zamanı!
Karpuz kabuğu üzerindeki örümcek ağına benzer, kahverengi nokta ve çizikler; arılar tarafından ne kadar işçilik yapıldığının göstergesidir. Tozlaşma denilen bu olay, karpuzun çok daha tatlı olmasını sağlar. Bu nedenle karpuz seçerken en fazla kahverengi lekeye sahip olanlarını seçmek mükemmel bir sonuca ulaşmanıza yardım edecektir.

4. Şekline Dikkat Edin

İyi bir karpuz size kendini şekli ile ele verebilir. Öncelikle nasıl bir karpuz sevdiğinize karar verin. Sulu mu yoksa çok tatlı mı? Eğer sulu seviyorsanız ince uzun bir yapıda olan karpuzları; tatlı seviyorsanız daha yuvarlak yapıda olan karpuzları seçmekte fayda olacaktır.

5. Sapının Rengine Bakın

Karpuzun sap rengi de size iyi bir ipucu verebilir. Karpuz sapı; eğer ki koyu bir yeşil, kahverengine sahipse ve sap kuruysa olgun; daha açık bir yeşil renge sahipse karpuzun yakın zamanda toplandığını ve olgun olmadığını gösterir.

6. Sesine Kulak Verin

Karpuz seçiminde hafifçe vurma yöntemini tekrar hatırlatalım. Karpuza vurduğunuzda tok bir ses çıkarsa karpuzun iyi olduğunu gösterir. Özetle; karpuz seçiminde kulak, göz ve el iş birliğinin tam zamanı!