İyi Yufkayı Anlamanın 6 Püf Noktası ve Saklama Koşulları

Çıtır çıtır bir börek ya da keyfe keyif katan nefis bir baklavaya herkes bayılır; bu nedenle yufkanın hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir. Eğer ki siz de düzenli olarak yufka alıp yepyeni tarifler deniyorsanız iyi bir yufkanın nasıl anlaşılacağı konusunda bilgi edinmeniz gerekir.

Yazımızın devamında “Taze bir yufka nasıl olmalıdır?” sorusunun cevaplarını aradık, gelin detaylara birlikte bakalım:

1. Kolay Ayrılıyor mu?

Yufkanın istediğiniz sonuçları verebilmesi için taze olması şarttır. Yufkanın taze olup olmadığını anlamak için yufkaya nazik hareketle davrandığınızda birbirinden kolayca ayrılabiliyor olmasına dikkat edin. Yufkalar birbirinden kolayca ayrılabiliyorsa tazedir, birbirine yapışıyorsa bayat olma ihtimali yüksektir.

2. Kuru mu?

Yufka, yapısı gereği çarşaf gibi olmalıdır. Eğer ki yufka, açık bir şekilde bırakılıp hava ile uzun süre temas etmişse kurumaya başlamıştır. Kurumaya başlayan yufka, kullanılamaz hale gelmiş ve bayatlamış bir yufkadır.

3. Yapışkan mı?

Yufkanın bozulduğunu gösteren en önemli göstergelerden biri de yapış yapış bir kıvam almasıdır. İyi bir yufka ne çok kuru ne de çok yumuşak olmalıdır. Eğer ki yapış yapış bir yufka ile karşı karşıyaysanız onu tüketmemeniz gerekir.

4. Kokuyor mu?

Yufkanın hafif bir hamurumsu kokudan başka bir kokuya sahip olmaması gerekir. Eğer ki ekşimsi ya da kekremsi gibi bir koku hissediyorsanız bu, yufkanın taze olmadığını gösterir.

5. Rengi Koyu mu?

Bayatlamaya başlayan yufka, taze olanlar ile karşılaştırıldığında daha koyu bir renge sahiptir. Koyulaşmaya başlayan yufka, tercih edilmemelidir.

6. Yırtılıyor mu?

İyi açılmış, taze bir yufka; ne kadar ince olursa olsun kopmaz. İşlem sırasında yırtılma ya da kopma çok fazla oluyorsa yufka bayattır.

Yufka Nasıl Saklanmalıdır?

Yufkanın tazeliğini koruması için doğru yöntemlerle saklamanız gerekir. Yufkayı taze bir şekilde saklayabilmek için poşet ya da saklama kabına koyabilir, hava almasını önleyecek şekilde sıkıca kapatarak saklayabilirsiniz; ancak ne kadar dikkat etseniz de yufkanın çok fazla uzun ömürlü olmayacağını ve bu nedenle onu kısa sürede tüketmenizin doğru olacağını unutmayın.