Kaban Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Nokta

Kaban seçimi kış döneminde aklı kurcalayan en önemli sorulardan biridir. Öyle ki seçtiğiniz kaban, kış boyunca neredeyse üzerinizden çıkarmayacağınız parçalardan biri olacaktır. Bunun için hem vücudunuza hem de tarzınıza uygun bir kaban seçmek konusunda son derece dikkatli olmanız gerekir. İşte kaban seçiminde size yardımcı olacak 6 önemli nokta.

1. Etek Boyuna Dikkat Edin

Seçeceğiniz kabanın etek kısmının uzunluğu ile yaşınızı ele verebilirsiniz. Nasıl mı? Diz altında biten kabanlar ile olduğunuzdan yaşlı görünebilirsiniz, diz üstü olan kısa modeller ise daha modern ve olduğunuzdan daha genç bir görünüm elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda uzun boylu biriyseniz diz altı kabanlar sizin için doğru bir seçim olabilir, eğer ki kısa boylu biriyseniz diz altı kabanlar sizin daha kısa görünmenize neden olacaktır ve tercih edilmemesi gerekir.

2. Kumaş Cinsine Dikkat Edin

Seçeceğiniz kıyafetlerde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, o kıyafetin hangi materyallerden yapılmış olmasıdır. Eğer ki almaya hazırlandığınız kaban; polyester, naylon gibi materyallerden yapılmışsa bu sizi iyi ısıtmayacak demektir ve acilen başka seçeneklere yönelmeniz gerekmektedir.

3. Altına Bir Şeyler Giyecek Mesafe Bırakın

Uzun gezmeler sonucunda içinize sinen bir kaban buldunuz; ama bitmedi. Son olarak kış boyunca dışarıya sadece kaban giyip çıkmayacağınızı hatırlamakta fayda var. Kış boyunca kabanın altına ince tişörtler değil; kalın kazak ya da hırkalar giyeceksiniz. Bu durumda eğer ki kaban, üzerinize tam olarak oturmuş içine kalın bir kıyafet daha giymenize izin vermeyecek darlığa sahipse acilen olduğunuzdan bir beden büyük olanı tercih etmeyi düşünmelisiniz.

4. Ceplerinin Olmasına Dikkat Edin

Kış demek, çoğu zaman çok fazla yük taşımak demektir. Yanınıza yedek bir hırka, bir şemsiye hatta belki ayakkabı almanız gerekir. Bunun için her ne kadar yanınızda çantalar taşısanız da olması gereken konfora ulaşamayabilirsiniz. Her an çabucak ulaşmanız gereken cüzdan, telefon gibi eşyalara yeterince dolu olan çantanız nedeniyle ulaşmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Bu durumu önlemek için alacağınız kabanda telefon, cüzdan gibi eşyaların sığacağı kadar ceplerin olmasına dikkat etmek ve cepli kabanları satın almak size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

5. Rengine Dikkat Edin

Eğer ki kabanım bütün kıyafetlerime uyum göstersin, diyorsanız sizin için en iyi tercih nötr renklerden oluşuyor demektir. Bunun için gardırobunuzda hakim olan renklerin neler olduğunu çözümlemeli, kaban seçiminizi buna göre belirlemelisiniz.

6. Tarzınızı Belirleyin

Kabanınız her ortama ve genel giyim tarzınıza uyum göstersin istiyorsanız gidip de fosforlu renklerde ya da yakası kürklü seçimler yapmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunun için kaban seçiminizi yaparken uç noktalarda gezinmemekte fayda var. Alacağınız kabanın markete giderken de ofise ya da bir davete giderken de uyum gösterebilmesi hem şık olmanızı hem de her ortama göre ayrı kaban alarak ekonominizi sarsmanızı engelleyecektir.