Kahve Makinesi Temizlemenin 4 Yolu

Kahve makinenizi en azından her ay temizlemeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Sabahları güzel kokusu ve etkisiyle sizi güne hazırlayan kahveyi makinenizle kolayca hazırlıyor olabilirsiniz; ancak temizliğini ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde birikmeye başlayan bakteri ve yağlar nedeniyle sağlığınızı tehdit ediyor olabilirsiniz. Gelin işler bu raddeye gelmeden gereken temizliği yapın, peki nasıl mı? İşte detaylar…

1. Beyaz Sirkeden Yararlanın

Beyaz sirke, temizlik konusunda her daim işe yarayan bir malzemedir. Bu özelliğinden kahve makinesi için de yararlanmaya ne dersiniz? Kahve makinenizin su haznesinin yarısını su ve beyaz sirke karışımı ile doldurun. Kahve makinesini çalıştırın. Sirke; yağ ve kahve kalıntılarının yok olmasını sağlayacak ve kahve makinesini tertemiz yapacaktır.

2. Pirinçli Su Kullanın

Kahve makinesinin demlik kısmı, bakteri birikmesine çok müsait bir bölümdür. Bunu çözmek ise çok basit. Demliğin içerisini bir miktar sıcak sabunlu su ve pirinç ile doldurun. Bir süre beklettikten sonra durulayın. Pirinç sayesinde demlikteki yapışkanlığı giderebilir makineyi ilk günkü kadar temiz hale getirebilirsiniz.

3. Çamaşır Suyu Kullanın

Kahve makinesini derinlemesine bir şekilde temizleyebilmek için temizlik alanındaki en etkili malzemeden yararlanmamak olmaz. Kahve makinesinin içini bir miktar çamaşır suyu kullanarak sünger yardımıyla ovalayarak kahve makinesini tamamen temizleyebilirsiniz.

4. Sitrik Asit ve Su Karışımından Yararlanın

Kahve makinenizi sitrik asit ve su karışımı ile kolayca temizlemeniz mümkündür. 4 su bardağı içerisine bir miktar sitrik asit ekleyip eritin. Daha sonra 4 su bardağı soğuk su ekleyip makineyi çalıştırın. Ardından makineyi kapatıp 15 dakika kadar bekleyin. Son olarak duruladıktan sonra makineniz temizlenmiş halinin keyfini çıkarın.

Uyarı: Bu yöntemler her ne kadar etkili olsa da sizin makineniz için uygun olmama ihtimalini de yanında bulundurduğu için temkinli olmanız gerektiğini unutmamalısınız.