Kalkan Balığı Nasıl Pişirilir?

En ünlü, en lezzetli dip balıklarından biri olan kalkan balığı; daha çok Karadeniz’de görülmektedir. Dört mevsim boyunca sofralarda yerini alabilse de en lezzetli olduğu zamanlar ocak ve mart ayları arasındadır. Siz de bu akşam yemeğinde kalkan balığına yer verecekseniz önce bu önerilerimize bir göz atın deriz.

Kalkan balığı alırken, temizletirken, pişirirken dikkat etmeniz gereken tüm detaylar satırlarımızın devamında:

1. Alırken Dikkat Edin

Lezzetli bir kalkan balığı pişirmenin ilk detayı, doğru bir kalkan balığı seçmekten geçer. Kalkan balığı satın alırken 4-5 kilo civarındaki dişi değil erkek kalkan balıklarını tercih etmelisiniz. Dişi kalkan balıklarının üreme dönemlerinde lezzetleri değiştiği için güzel sonuçlar vermeyebilir, unutmayın.

kalkan-baligi

2. Güzelce Temizletin

Kalkan balığının temizliği; hamsi, istavrit gibi küçük balıklara göre daha zahmetli olabilir. Bu temizliği yapabileceğinizden emin değilseniz satın alırken balıkçınızdan temizlemesini rica etmeniz doğru karar olabilir.

kalkan-baligi-pisirme-cesitleri

3. Dilimletin

Şiş, ızgara, kızartma; hangi pişirme yöntemini tercih edecekseniz balıkçınızdan buna uygun olarak hazırlamasını rica edin. Şiş olacaksa kuşbaşı olarak doğratabilir, ızgarada ya da yağda pişirmek istiyorsanız 3’er cm enlere sahip dilimler halinde kestirebilirsiniz.

kalkan-tarifi

4. Terbiye Edin

Kalkan balığını kızartmadan önce mutlaka terbiye etmeye özen gösterin. Dilimlenmiş balıkları zeytinyağı ve limon suyunda dinlendirin. Daha sonra una bulayıp kızgın yağda pişirmeye başlayın.

kalkan-pisirme-onerileri

5. Buğulama Yapın

Hem evi ağır bir balık kokusu sarmasın hem lezzetli olsun hem de çok hafif olsun istiyorsanız fırında buğuluma yöntemi tam da size göre demektir. Bir fırın tepsisine kalkan balığını koyup çeşitli sebzelerle süsleyerek çok sağlıklı ve renkli bir sunuma sahip bir öğün hazırlayabilirsiniz.

kalkan-nasil-pisirilir

6. Izgara ya da Şiş

Dumanı üstünde lezzetlerden vazgeçemiyorsanız kalkan balığı da sizi kırmayacaktır. Kalkan balığının lezzetini ızgara ya da şiş yöntemi ile pişirerek katlayabilirsiniz.

kalkan-baligi-nasil-pisirilir

7. Kızartın

En çok uygulanan pişirme yöntemlerinden biri de tavada kızartmadır. Kalkan balığının iyice kızarmış bir yağ içinde güzelce pişip son derece lezzetli olacağına emin olabilirsiniz.