Dekorasyonda 5 Adımda Renk Seçimi

Günün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz ev ya da ofisinizin daha iyi bir görünüme sahip olmasını elbette ki istersiniz. Bu konuda; birbirine uyumlu eşyalar, halı ve perde seçimi, duvarların rengi gibi birçok detayın mekânı güzelleştirdiğini de bilirsiniz, peki bunların yanı sıra diğer etkileri de merak ediyor musunuz?

Dekorasyonda hangi rengi seçerseniz ne olur, sorusunun cevabı için sizi satırlarımızın devamına alalım…

Evinize iyi gelecek dekoratif ürünler Migros Sanal Market’te.

1. Açık ve Koyu Renkler

En sık tartışılan konulardan biri de duvar renklerinin açık mı, yoksa kapalı mı olması gerektiğidir. Buna karar vermek için mekânın büyüklüğünü dikkate almak güzel bir ilk adım olabilir. Eğer küçük bir mekâna sahipseniz duvar ve eşya renklerinizin açık renge sahip olması sizin için daha doğru olacaktır. Koyu renk seçimi, mekânın çok daha küçük ve sıkıcı görünmesine neden olabilir; ancak illa ki koyu renklerden kullanayım diyorsanız odanızın duvarlarının boyasında iki renk kullanabilir ve tekli koltuklarınızı koyu renklerden seçebilirsiniz.

2. İki Renk Kullanımı

Özellikle son yıllarda mekânlarda iki renk kullanımı ile sıra dışı stiller yaratılabilmektedir; ancak bu noktada da mekânın büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, kolonları farklı renge boyamak hoş bir görünüm yaratsa da mekânın daha küçük görünmesine neden olabilir. Bu nedenle iyi düşünüp karar vermeniz gerekir.

3. Renk Skalası Oluşturun

İstediğiniz mekânda hem doğal hem de çok şık bir etki yaratmaya ne dersiniz? Bunun için doğayı örnek alabilirsiniz. Tıpkı doğadaki gibi koyu renk topraklardan açık renkte bir göğe doğru gideceğinizi düşünün. Taban ve tavan rengini buna göre belirleyin, eşyalarınızı da ara renklerden seçerek muhteşem bir uyum yakalayın.

4. Klasik Sevenlere Klasik Renkler

Kimisi enerjik, kimisi sakin, kimisi sıra dışı kimisi ise klasik seçimlerden hoşlanır. Eğer ki siz de klasik seçimlerden hoşlanıyorsanız değiştirmek istediğiniz mekânda ahşap ve pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Bu renk tercihleri ile belki sıradan; ancak sakin ve zarif şıklıkta bir ortama sahip olabilirsiniz.

5. Psikolojik Etkileri

Birçoğunuza garip gelebilir; ancak renklerin psikolojimize olan etkileri bilimsel gerçekler arasında yer alır. Örneğin; mavi ile ortama dinginlik, sarı ile enerji, mor ile huzur katabilirsiniz. Bu nedenle kullanmak istediğiniz renklerin psikolojinize ve mekâna göre uyumunu iyi araştırmanız gerekir. Yemek odasında mavi kullanımının iştah kapatma ihtimalini bilmeli ya da yatak odasında mor kullanımının dinlendirici etkisini göz önüne almalı ve doğru tercihler yapabilmelisiniz.