Karlı Havalarda Araç Bakımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uzmanlar kar yağışı için uyardı; geldi geliyor derken kara kış kapıyı çaldı. Hava sıcaklıkları mevsim normali olarak düşmeye başladı, yağmur ve kar can yoldaşımız oldu olacak. Daha önce karda yürürken kaymamak için ne yapmak gerekir diye düşünmüş ve basit çözümlerini yazımızda önermiştik. Şimdi ise konumuz araç bakımı. Karlı havalarda araç bakımında dikkat edilmesi gerekenleri sizin için araştırdık.

Kar lastiği diyerek çok basit bir başlangıç yapmış olsak da bunun önemine değinmeden geçemeyiz. Sadece karlı havada değil sıcaklığın 6-7 dereceden daha düşük olmaya başladığı zaman lastikleri değiştirmekte fayda var. Arabanızın elektrik sistemlerini kontrol edin; tahrip olmuş kablolar yağmur ve karla bir araya gelince sizi yol üstünde bırakabilir. Silecek ve fıskiyelerinizin çalışıp çalışmadığını yola çıkmadan mutlaka kontrol edin. Yaz boyunca kurumuş, tıkanmış ya da kireçlenmiş olabilir. Kar bastırdığı anda fark etmeksense, önden önleminizi alın.
banka_karti

Araç motorunun bakımı için antifrizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Radyatördeki suyun donmasını önleyen antifrizin işlevini görmemesi, motorunuzda arızaya neden olabilir. Aracı kardan kurtarmanın pratik yolu olan kumu da arabanızın bir köşesine koyun isterseniz. Kum, aracınızın kurtarıcısı olacaktır. Arabanızın camları buzdan etkilenip buğu yapabilir ve dahası donabilir.

Peki araba camlarının buzlanmasını önlemek için ne yapmalı? Çözüm çok basit; elmayı ikiye kesin ve iç tarafı ile camlarınızı silin. Buğu gidecek ve buzlanma olmayacaktır. Kredi kartıyla temizlemek bir seçenek tabi.

arac_bakimi

Yazımızın finalini de kar lastiği ile yapalım. Kar zinciri nasıl takılır sorusunun yanıtı için şu videomuza, kar zinciri takarken dikkat edilmesi gerekenler içinse şu videomuza tıklayın.