Karnabahar Kızartması Yapımının 8 Püf Noktası

Kış aylarının en faydalı sebzelerinden biri olan karnabahardan bu kez nefis bir kızartma yapmaya karar verdiyseniz bu püf noktalarını incelemeden işe başlamayın deriz! İşte, nefis bir karnabahar kızartması için ihtiyacınız olan 8 önemli püf noktası…

1. Büyük Parçalara Ayırın

Kızartma sırasında karnabaharların dağılmasını önleyebilmek için biraz büyük parçalara ayırmaya dikkat edin. Aynı zamanda bu işlemi bıçak kullanmadan ellerinizle yapmayı tercih ederek karnabaharın vitaminlerini kaybetmeme açısından da daha doğru bir hamlede bulunacağınızı unutmayın.

2. Suda Bekletin

Kızartmak istediğiniz karnabaharları öncelikle iyi bir temizleme işleminden geçirin. Birkaç kaşık sirke eklediğiniz su dolu kabın içerisine küçük parçalara ayırdığınız karnabaharları koyun. 15 dakika kadar bekleterek karnabaharları mikroplardan arındırın ve karnabaharın kararmasını önleyin.

3. Tencereye Alın

Uygun büyüklükte parçalara ayırdığınız karnabaharları tencereye alın ve tencereyi karnabaharların üzerini biraz geçecek miktarda sıcak suyla doldurup karnabaharları haşlamaya başlayın. Haşlama süresini 5-10 dakikadan fazla tutmamaya dikkat edin. Aksi takdirde karnabaharlar gereğinden fazla yumuşayacak, kızartma esnasında dağılacaktır.

4. Limon, Tuz ve Un Katın

Mükemmel bir karnabahar kızartması için haşlama suyuna eklediğiniz malzemeler size büyük ölçüde yardım edecektir. Haşlama suyuna limon ve tuz ekleyerek karnabahar kızartmasının çok daha çıtır olmasını; bir miktar un ekleyerek de daha rahat sindirilmesini sağlayabilirsiniz.

5. Süzün ve Soğutun

Karnabaharları yeterince haşladıktan sonra kızartmak üzere hazırlamaya başlayın. Bir süzgeç yardımıyla karnabaharları su içerisinden aldıktan sonra bir kenarda soğumaya bırakın.

6. Harç Oranlamalarını İyi Yapın

Karnabahar kızartmasının ana malzemesi olan dış harcı hazırlarken kullandığınız malzemeleri doğru oranlamaya dikkat edin. Kullanacağınız un miktarını yumurta büyüklüğüne göre belirleyerek kullanacağınız sütün yarısını maden suyu ile tamamlayarak doğru kıvamlar elde edebilirsiniz.

7. Derin Tava ve Kızgın Yağ

Kusursuz bir karbahar kızartması yapmak için en önemli püf noktası, derin bir fritöz ya da tava ve iyi kızmış bir yağ kullanmaktır. Bu sayede karnabaharların dağılmadan ve fazla yağ çekmeden kısa zamanda iyi bir şekilde pişmelerini sağlayabilirsiniz.

8. Yağ Seçimini Belirleyin

Karnabahar kızartması için ayçiçek, fındık yağı gibi seçimler yapabilirsiniz ancak onu soğuk olarak tüketmek istiyorsanız en iyi seçimin zeytinyağı olacağını bilmeli, seçiminizi buna göre yapmalısınız.