Karnabahar Yemeği Yapmanın 6 Püf Noktası

Sonbahar ile birlikte tezgâhlardaki yerini almaya başlayan karnabahar; kolesterolü dengelenme, bağışıklığı güçlendirme, hücreleri yenileme, metabolizmayı hızlandırma gibi birçok faydasıyla hem sofralarda hem de damaklarda taht kuruyor.

Eğer siz de bugünkü sofranızda karnabahar yemeğine yer vermek istiyor ve bu yemeği en harika şekilde hazırlamak istiyorsanız şimdi sıralayacağımız püf noktalarına bir göz atın deriz. İşte leziz bir karnabahar yemeği için uygulamanız gereken 6 püf noktası…

Tam mevsiminde karnabaharı hemen satın almak için tıklayabilirsiniz.

1- Parçalara Ayırın

Karnabahar büyük ve sert bir yapıya sahip, pişmesi en zor sebzelerden biridir. Bu nedenle pişirme aşamasını kolaylaştırmak için önlem almak gerekir.

Karnabaharın kolay bir şekilde pişmesi için, onu çiçeklerine ayırmayı hatta gerekirse eşit boyutlarda kesmeyi unutmayın. Bu sayede tüm parçalar, eşit pişirme sürelerinde hazır hale gelecektir.

2- Rengini Koruyun

Görünümü ve rengiyle âdeta kartopu güzelliğine sahip olan karnabaharların pişirildikten sonra da bembeyaz kalmasını ister misiniz? Bunun için pişirme suyuna bir miktar süt, birkaç damla ya da birkaç dilim limon eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede karnabaharın daha hoş, bembeyaz ve iştah açıcı bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

3- Kıvamını Koruyun

Karnabahar, haşlama süresi biraz olsun aşıldığında dağılabilen, kıvamı bozulabilen bir yapıya sahiptir. Bu durumu engellemek ve dağılmayan karnabaharlar yiyebilmek için şok yönteminden yararlanabilirsiniz. Haşlanan karnabaharları daha sonra hemen soğuk su içerisine atabilir, besin değerlerinin ve sıkı kıvamlarının korunmasını sağlayabilirsiniz.

4- Uzun Süre Pişirmeyin

Karnabahar, pişirilmeden salata olarak da tüketilebilen bir seçenektir. Ancak siz özellikle haşlama yöntemi uygulayarak pişirdiğiniz bir yemek yapmaya karar verdiyseniz pişirme süresini abartmamaya özen gösterin. Bu sayede karnabaharın faydalarının kaybolmasını ve dağılmasını engeller, keyifle tüketebileceğiniz bir yemek hazırlayabilirsiniz.

5- Ek Malzemelerden Yararlanın

Karnabahar yemeğinin daha lezzetli olması için içerisine başka malzemeler de katabileceğinizi unutmayın. Bir miktar kıyma, dereotu, maydanoz, havuç gibi karnabahara yakışacak birçok seçenek sayesinde çok daha lezzetli bir karnabahar yemeği tüketebilirsiniz.

6- Kokusunu Önleyin

Geldik, karnabahar denince akla gelen ilk sorun olan ve birçok insanın yiyemesine neden olan kötü koku meselesine… Karnabahar yemeği pişirirken hem evinizi kötü bir koku sarmasın hem de siz karnabahardan soğumayın diye haşlama suyuna birkaç dilim patates, birkaç tane nohut, bir tutam tuz ve bir kaşık sirke, birkaç parça ekmek ya da elma kabuğu gibi evde hangisi varsa karnabahar haşlama suyuna ekleyebilir ve kötü kokunun önüne geçebilirsiniz.