Kedileri Sıcaktan Korumanın 7 Yolu

Yaramazlıkları, kurnazlıkları, miskinlikleri gibi tüm halleri ile bayıldığımız, ruhumuzu iyileştiren, hayatımıza neşe katan en iyi dostlarımızdır kediler. İster sahiplenmiş olalım ister sokak başında karşılaşalım, onlar için iyi bir şeyler yapmak ister miyiz? Cevabınız evet ise size yardımcı olacak, onları sıcaktan biraz olsun kurtaracak 7 öneriye bir göz atın deriz.

1. Tıraş Etmeyin

Yaz sıcakları ve kediler aynı cümle içerisinde kullanıldığında peşinde kaçınılamaz bir fikir olarak tüylerini tıraş ettirmek gelir. Faydası olacağı düşünülüp oldukça parlak bir fikir olduğuna inanılan tıraş meselesi, kediler için aslında hiç de iyi olmayabilir. Bir miktar kırparak fazla ağırlıktan kurtarmak iyi bir fikir olabilir ama tamamen tıraş ettirmeyi zorunda kalmadıkça düşünmemeniz gerekir; çünkü kedilerin kürkü onları kış aylarında soğuktan koruduğu gibi yaz aylarında da güneş yanmasına karşı korumaktadır.

kedi-besleme

 

2. Soğuk Su Bulundurun

Kediler de tıpkı insanlar gibi yaz aylarında sürekli su içme ihtiyacı duyarlar. Onlar için bir köşede mutlaka bolca su bulundurmayı ihmal etmeyin. Su bulundurmak yetmez, yeterince serinleyebilmeleri için suya birkaç küp buz atarsanız size minnetkâr kalacaklardır.

kedi-sevgisi

3. Soğutucuları Açın

Evde baktığınız bir kediniz varsa dışarı çıkarken klima, vantilatör gibi seçenekleri onun için açık bırakın ve yararlanmasını sağlayın. Böylece siz yokken de rahat bir gün geçirmesine yardım edin.

kedi-fobisi

4. Müdahale Edin

Sokak köşelerinde sıcaktan halsiz düşmüş bir kedi görürseniz mutlaka müdahale edin. Su verin, başına ıslak bez koyun, ellerinizi soğutup ensesine, burnuna, kulaklarına tampon hareketler uygulayarak rahatlamasına yardım edin.

kedi

5. Serin Saatleri Tercih Edin

Kedinizi dışarıda gezintiye çıkarmak istiyorsanız mutlaka sabahın erken saatleri ya da akşam saatlerini tercih edin. Güneşin etkisinin azaldığı saatlerde çıkarmak inanın ona çok daha iyi gelecektir.

sokak-kedileri

6. Yolculuğa Çıkarken Dikkat

Yolculuğa kedinizle birlikte çıkmak istiyorsanız onun için mutlaka yanınızda ıslak bez bulundurun. Bunaldığı anlarda vücuduna uygulayacağınız ıslak bez sayesinde rahatlamasına yardım edin. Aynı zamanda sprey kutusu içerisine su koyup gerektiği anlarda yüzüne ya da bedenine püskürterek serinlemesine yardımcı olabilirsiniz.

kedi

7. Oyun Saatlerini Akşama Bırakın

Kediniz çok hareketli ve oyun oynamayı çok seven bir kediyse bu durum yaz aylarında onu fazlasıyla yoracak demektir. Bu aşırı yorgunluktan kedinizi korumak amacıyla oyun saatlerini öğlen yerine akşam saatleri olarak düzenleyin.