Kendi Evinin Temizlik Fedailerine #iyigelecek Nefis Tüyolar!

Bayram gelir bayram temizliği, sonbahar gelir sonbahar temizliği… Misafir gelir ‘şart şurt’ ikiye katlanır, misafir gelmez ‘şöyle bir kabasını alayım’ olur. Temizlik için bahanemiz yoktur yani, her koşulda ve imkânda o temizlik yapılır! Her ev hanımının kendine özel temizlik tekniği vardır elbette, biz onlara biraz farklı alternatifler sunmak istedik. Elinize su dökemeyiz tabi ama hani olur ya aklınızda bulunsun bunlar da! 🙂

temizlik

Kendi evinin temizlik fedailerine #iyigelecek nefis taktiklere hazır mısınız?

1- Mat lavabolara parlak çözümler!

Sildikten bir süre sonra matlaşan gıcık lavabolarla baş etmenin pratik bir yolu var. Tepsinin altına koyduğunuz pişirme kâğıdı var ya, işte o nefis bir çözüm. Lavabonuzu ovduktan sonra son turu o kâğıt ile yaparsanız lavabonuz uzun süre parlaklığını korur.

temizlik

2- Fırınlanmış yiyeceklerden arda kalan kirler!

Fırınlanmış lezzetlerden kalan kirleri temizlemenin pratik bir yolu var. Kirli yüzeyin üzerine tuz dökün ve kâğıt havlu ile silin. Ardından normal temizliğinizi yapın; kirler daha çabuk çözülecektir. Şimdi kim korkar fırınlanmış lezzetlerden; şunlara ne dersiniz mesela? 😉

fırın

3- İnatçı tavalar!

Ah o tavalar yok mu? Nefis tariflere vesile olmasalar ne yapardık bilemiyoruz! Tavaya bir miktar su koyun ve üzerine sirke ilave edin. İkisini karıştırın ve bir süre kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra ocaktan alın ve biraz karbonat ilave edin. Sonra normal temizliğinizi yapın. Tava pırıl pırıl olacaktır.

tava-temizligi

4- Bardakları parlatmak için…

İhtiyacınız olan sirke ve tuz. Bardağı önce sirkeyle silin ve sonra tuz ile yüzeyi çizmemeye gayret ederek ovun. Sonra sudan geçirin, bardağınız pırıl pırıl olacaktır.

parlakbardak

5- Kırılmış yumurta hezimeti!

Kırılmış yumurtanın akları canınızı sıkıyor mu? Yüzeye hemen tuz dökün ve 10 dakika bekletin. Sonra mendil ile alın, yumurta daha fazla dağılmadan hızlıca temizlenecektir.

yumurta

6- Minik patinin koltukta bıraktığı koku için!

Sevimli olmasına sevimli ama doğası gereği hayvan kokuyor yani. Hal böyle olunca koltuklara da koku sinebiliyor. Eğer elinizin altında koku giderici sprey yoksa şunu deneyebilirsiniz. Bir şişeye yaklaşık 10 damla lavanta yağı (limon da olur), 1 çay kaşığı karbonat ve 2 bardak sıcak su koyup güzelce çalkalayın. Sonra koltuğun üzerine sıkın; kokudan eser kalmayacaktır!

köpek

7- Leke çıkarma ipuçları!

Bunların bir de leke çıkarma faslı var tabi ki en kâbus olanlardan biri belki de. Leke çıkarma ipuçlarını videolu anlatımlara paylaştık, bunları bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Temizlik sevdası da böyle bir şey işte. Ne yaparsak yapalım elimizden toz bezi eksik olmuyor. Hal böyle olunca yeniliklere de pek açık oluyoruz doğrusu. Şimdilik bunları sıraladık, sonrasında yine neler yapacağız bir bilseniz; MigrosTV‘ye bekleriz! 🙂