Kepek Sorununu Çözecek 5 Yöntem

Bir çeşit cilt hastalığı olarak tanımlanan kepek sorunu, kafadaki ölü derilerin dökülmesinden kaynaklanır ve özellikle koyu renk kıyafetler giydiğinizde can sıkıcı olur. Yetersiz beslenme, çok sık bir şekilde jöle ya da düzleştirici kullanma, kalitesiz saç boyaları ya da şampuanlar, bazen de hormonal dengesizlikler nedeniyle görülse de mevsimsel, geçici bir durum da olabilmektedir. Gelelim bu sorundan nasıl kurtulacağımıza…

Kepek sorunundan kurtulmak, bazı doğal yöntemlerle mümkün; işte onlardan bazıları:

1. Sirke

Saçlarınızı şampuanlamadan önce 2 kaşık sirkeyi saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 10 dakika kadar beklettikten sonra şampuanlayın. Bu yöntemi kepekten kurtulana kadar belirli aralıklarla uygulayın. Kısa zamanda saçlarınızdaki kepeklerin önemli ölçüde azaldığını görebilirsiniz.

2. Limon

Suyundan kabuğuna kadar her daim şifa veren besinlerden biri sayılan limon, kepek sorunundan kurtulmak için de birebir. Saç diplerinize 2 yemek kaşığı kadar limon suyu ile masaj yaparak uygulayın. Daha sonra bir fincan suya bir çay kaşığı limon suyu ekleyip bu karışım ile saçlarınızı durulayın. Bu yöntemi kepekler tamamen yok olana kadar her gün uygulayabilir, sonunda güzel sonuçlar alabilirsiniz.

3. Kabartma Tozu

Lezzetli, iyi kabaran bir kekin olmazsa olmazı kabartma tozundan bu kez kepeklerinizden kurtulmak için yararlanabileceğinizi biliyor musunuz? Saçlarınızı bir miktar ıslattıktan sonra bir avuç kadar kabartma tozunu (şampuan kullanmadan) saç derinize masaj yaparak uygulayın. Sonra saçlarınızı durulayıp kurutun. Bu yöntemi saçlarınızı her yıkadığınızda uygulayarak tüm kepeklere veda edebilirsiniz.

4. Zeytinyağı

Her derde deva olan zeytinyağı, kepek sorununa da çare olmasın mı? Saç diplerinize bir miktar zeytinyağı ile masaj yapın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda zeytinyağı sayesinde kafa deriniz nemlenecek, ölü hücreler temizlenecek, yeni ve sağlıklı bir kafa derisinin oluşumu sağlanacak. Dolayısı ile kepek sorununa veda ettiğiniz sağlıklı saçlara sahip olacaksınız.

5. Tuz

Tuz, kafa derisindeki aşırı yağ ve ölü hücreleri yok etmeye hazır bir ilaç gibidir. Kuru ve kaşıntılı bir kafa deriniz varsa kepekten kurtulmak için tuzdan yararlanmak sizin için doğru bir yöntem olabilir. Saç derinize 3-4 yemek kaşığı kadar tuz ile masaj yapın. Birkaç dakikalık masajdan hemen sonra saçlarınızı durulayın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda kepek sorununun azalıp yok olduğunu göreceksiniz.