Kışlık Ayakkabı Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Yaz mevsimi özgürlüktür, bütün mevsim boyunca terlik giyseniz hiç zorluk yaşamaz hem şık hem de rahat olabilirsiniz. Kış mevsimi ise farklıdır, her anlamda daha çok özen ister bir tişört giyip çıkamadığınız gibi bir terlik giyerek de tüm mevsimi geçiremezsiniz. Hem kalın bir çorap hem de iyi bir kışlık ayakkabı giymeniz gerekir. Peki iyi bir kışlık ayakkabı nasıl olur? Kışlık ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Nasıl bir kışlık ayakkabı seçmeliyiz? Eğer sizin de aklınızda bu ve bunun gibi birçok soru uçuşuyorsa kışlık ayakkabı alışverişine çıkmadan bu önerilerimize bir göz atın deriz. İşte detaylar…

1. Çorapla Deneyin

Kış boyunca çetin soğuklar ile karşılaşacağınız için muhtemelen ayakkabı içerisine kalın çoraplar giymeyi tercih edeceksiniz demektir. Bu durumda kışlık ayakkabınızın ayağınıza tam tamına oturuyor olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayakkabıyı satın almadan önce mutlaka kalın bir çorapla deneyin ve buna göre ayakkabınızı normal ayakkabı numaranızdan yarım numara hatta gerekirse bir numara daha büyük almayı tercih edin.

2. Ağırlığına Dikkat Edin

Satın almak istediğiniz kışlık ayakkabıda dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de ayakkabının hafif bir yapıda olmasıdır. Özellikle karlı havalarda karın verdiği ağırlık zaten yürümenizi yeterince zorlaştırırken bir de ağır bir ayakkabı ile kendinize eziyet etmemek için ağır olmayan bir kışlık ayakkabı sizin için en iyi karar olacaktır.

3. Su Geçirmemesine Dikkat Edin

Bol yağışlı olacak kış mevsimi için seçeceğiniz ayakkabının mutlaka su geçirmez olmasına dikkat etmelisiniz, yoksa gün boyu ayakkabı içerisinde olacak ayaklarınızı kötü sürprizler bekleyebilir.

4. Tabanına Dikkat Edin

Kışlık ayakkabı, daima kötü havalarda giyilmek için alındığı için mutlaka taban özelliklerinin kış mevsimine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabı tabanının kar, yağmur gibi hava durumları sonrasında oluşacak ıslak zeminde kaymayı önleyecek şekilde tırtıklı olması ya da kaymayacak malzemeden yapılmış olması son derece önemlidir.

 5. Deri Olmasını Tercih Edin

Kışlık ayakkabının su geçirmemesi ve gün boyu içerisinde olacak ayaklarınız için ısı yalıtımının iyi olması için deriden yapılmış olması, ayakkabının hem uzun ömürlü hem de korunaklı bir ayakkabı olacağının işaretidir. Sizce de birkaç tane kalitesiz ayakkabıya para vermektense bir adet sağlam, deri bir ayakkabı almak daha doğru olmaz mı hiç?

6. Sıcak Tutarken Nefes Aldırmalıdır

Kışın dondurucu soğuklarında en çok üşüyecek bölgelerinizden olan ayaklarınızı korumak için mutlaka iyi ısıtan bir ayakkabı tercih etmek son derece önemlidir. Kışlık ayakkabı içinin ısıtan ve doğal olan malzemelerden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda ayakkabınızın sıcak tutarken terletmemesi de bir diğer önemli detaydır. Gün boyu ayakkabı içerisinde terleyecek ayakların nefes almaması, mantar gibi birçok sağlık sorununa neden olabileceği için hava alan özellikte ayakkabılar tercih etmeye özen göstermelisiniz.