Kışlıklar Kaldırılsın: Kışlıkları Saklarken Bunlar Dikkat Edin

Yeni bir mevsime geçerken bizi en çok heyecanlandıran detaylardan biri de dolabımızı en baştan düzenlemektir. İçerisinde olduğunuz mevsimin kıyafetleri öne, diğerleri ise dolabın en derinlerine konur. Peki bu işlemi yaparken nelere dikkat etmeliyiz de geriye attığımız kıyafetleri bıraktığımız gibi bulabilelim? İşte cevapları:

1. Temizleyin

En önemli madde, elbette ki temizlik. Eğer ki kıyafetlerinizi giydikten sonra hiç temizlemeden, lekeleriyle birlikte dolabın derinliklerine atarsanız geçen zaman sürecinde o lekeler bir daha asla çıkmayacak kadar kalıcı hale gelir ve aynı zamanda güve gibi çeşitli haşereleri üzerine çekebilir. Bundan dolayı kıyafetlerinize veda etmek istemiyorsanız önce iyi bir temizleme daha sonra kaldırma işlemini uygulamalısınız.

araç kış bakımı

2. Ayıklayın

Hazır yepyeni bir mevsime geçiyorsunuz bunu neden hem fiziksel hem de ruhsal bir arınma olarak da kullanmayasınız? Mesela bu kış o yeşil kazağınızı yeterince giyip eskitmediniz mi? Ya da şu kahverengi montunuz? Eğer hiç giymek istemediğiniz ya da bolca giyip eskittiğiniz kıyafet varsa onlara veda edin. Böylece kalanları çok daha sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

kis_modasi

3. Tamirleri Tamamlayın

Bazı kıyafetlerinizde düğme kopmuş, sökük belirmişse eğer onları saklamadan önce onarmayı ihmal etmeyin. Böylece mevsimi gelip kıyafetlerinizi tekrar giymeye başladığınızda kötü bir sürpriz yaşamamış olursunuz.

kis

4. Saklama Malzemelerinden Yararlanın

Kışlıklarınızı saklarken plastik poşet, hurç, vakumlu torba, karton kutu gibi birçok saklama malzemesinden yararlanabilir, işlerinizi çok daha fazla kolaylaştırabilirsiniz. Bu saklama malzemeleri ile hem kıyafetlerinizin zarar görmesini engeller hem de yerden tasarruf edebilirsiniz.

kis-dekorasyonu

5. Güvelere Önlem

Kıyafetlerinizi güve gibi çeşitli haşerelerden koruyabilmek için maalesef ki iyi bir temizleme de yeterli değildir. Ortamın ve kıyafetlerin temiz olması kadar sedir topları, lavanta poşetleri, limon kabukları gibi maddelerden yararlanmak da önemlidir. Bu maddelerden dolap içinde, kıyafetlerinizin arasında bolca bulundurarak çeşitli haşerelerin kışlıklarınıza zarar vermesini önemli ölçüde engelleyebilirsiniz.

kisliklari-kaldirma-vakti-geldi

6. Montlara Dikkat

Montlar, kışlık kıyafetler arasında en çok sorun çıkaran kıyafetlerden biridir diyebiliriz; ama çözümü burada. Montlarınızı katlamadan düz bir şekilde saklamaya özen göstermelisiniz. Bunun için montlarınızı hem kokuyu hem de tozlanmayı önleyebilecek kılıflar hatta çöp torbaları içine koyarak askılamak etkili bir çare olabilir.

gardirop

7. Kazakları Katlayın

Kazaklarınızı askıya asarak saklamayı aklınızdan geçirmeyin. Askıya asılan kazakların estetik yapısı kaybolur, gelecek mevsimde onları istediğiniz gibi bulamayabilirsiniz. Bu nedenle eğer ki yeterli alanınız da varsa kazaklarınızı düzgün bir şekilde katlayarak muhafaza etmeye özen göstermelisiniz.

gardirop-duzenleme

8. Ayakkabı Kalıplarından Yararlanın

Kışlık bot, çizme ve ayakkabılarınızın sıcak mevsim boyunca şekillerini kaybetmemesi için içlerine ayakkabı kalıplarından yerleştirmeyi unutmayın. Aynı zamanda kesinlikle silin, boyayın ve gerekirse tamirlerini yaptırıp dolabınıza öyle kaldırın. Böylece mevsimi geldiğinde hazır ve sapasağlam bir şekilde keyifle giyin.