Kıyafetlerdeki Ter Lekelerinin Yok Etmenin 6 Yolu

Siz de gün içinde bolca koşturuyor, çokça terliyorsanız ve havaların ısınması demek sizin için kıyafetlerinizde ter lekesi oluşması anlamına geliyorsa; üzülmek yok; çünkü yazımızın devamındaki yöntemler işinize yarayabilir. İşte ter lekelerini kolayca çözmenizi sağlayacak 6 yöntem:

1. Tuz Kullanın

En sevdiğiniz kıyafetinizde çok eskiden kalmış bir ter lekesi mi mevcut? Artık onu hiçbir şey kurtarmaz deyip atmayı mı düşündünüz? Bu yöntem, sizi atma fikrinden uzaklaştırmaya kararlı; çünkü ter lekesi ne kadar eski olursa olsun kıyafetinizi kurtarmak mümkün.

Lekeli kısmı biraz ıslattıktan sonra üzerine bir miktar tuz serpin ve 12 saat kadar bekletin. Daha sonra bir kez daha ıslatıp tuz serperek sorunlu bölgeyi güzelce çitileyin. Son olarak kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayın, lekeden tamamen kurtulduğunuzu göreceksiniz.

2. Çamaşır Suyu

Her daim kesin sonuç veren kurtarıcı malzemelerden biri olan çamaşır suyundan bahsetmesek elbette olmaz. Eğer ki ter lekesi olan kıyafetiniz beyaz renkte ise çamaşır suyu kullanarak leke sorunundan kurtulabilirsiniz. Su dolu bir leğen içerisine ter lekesi olan kıyafetinizi bastırın ve üzerine lekenin derinliğine göre birkaç kapak çamaşır suyu ekleyin. Birkaç saat beklettikten sonra durulayın. Kıyafetinizin lekeden kurtulup eski haline kavuştuğunu göreceksiniz.

3. Karbonat ve Limon

Temizlik konusunda daima etkili olan malzemelerden bu kez ter lekesinden kurtulmak için yararlanmaya hazır mısınız? Ter lekesinden şikâyet ettiğiniz kıyafet eğer ki beyaz renkteyse bu iki malzeme size harika gelecek demektir. Bir çay kaşığı kadar karbonata macun haline getirecek kadar birkaç damla limon suyu ekleyin. Malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra sorunlu bölge üzerine uygulayıp 20 dakika kadar bekletin. Son olarak çamaşır makinesinde yıkayarak ter lekesine veda edin.

4. Aspirin

En ufak bir ağrıda çoğumuzun başvurduğu ilk ilaçlardan biri olan aspirin, aynı zamanda en ufak bir ter lekesinde de başvurmamız gereken bir malzeme. Nasıl mı? İki adet aspirini toz haline getirdikten sonra yarım fincan ılık suda iyice karıştırın. Elbisenin lekeli kısmını bu karışımın içerisine bastırıp 2-3 saat kadar bekletin.Son olarak lekeli bölgeyi durulayıp ter lekesi ile tamamen vedalaşın.

5. Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanlarının ne denli zorlu lekeleri yok ettiğini biliyoruz; o hâlde neden bu özelliğini ter lekesini çözme konusunda da denemeyelim? Ter lekesi olan kıyafet, uygun bir kumaş türüne sahipse lekeyi çıkarmak için bulaşık deterjanından yararlanmayı deneyebilirsiniz. Lekeli bölge üzerine birkaç damla su ve bulaşık deterjanı uygulayıp güzelce çitileyin. Sonrasında durulayıp çamaşır makinesinde yıkamaya bırakın. Lekenin çıktığını görecek, sonuçların keyfini çıkarabileceksiniz.

6. Maden Suyu

Maden suyu, renkli kıyafetlerde kalan ter lekesini yok etme konusunda oldukça başarılıdır. Bu yöntemden faydalanmak için çamaşır makinenizi her zamanki programına ayarlayın, tek fark olarak ise deterjan gözüne yarım şişe kadar maden suyu dökün ve kıyafeti makineye atın. Yıkama sonrasında kıyafetinizin eski haline kolayca kavuştuğuna şaşıracaksınız.