Kıyafetlerinizdeki Elektriklenmelerden 6 Adımda Kurtulun

Kıyafetlerde görülen elektriklenme sıkça rastlanan rahatsız edici durumlardan biridir. Özellikle yünlü kıyafetlerde görüldüğünde saçların bozulmasından kıyafetin çabuk eskimesine kadar giden bir sorun olur ve bu yüzden elektriklenmenin acilen giderilmesi gerekir. Peki nasıl? İşte kıyafetlerinizdeki elektriklenmelerden kurtulabilmek için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler…

1. Küçük Metaller Dikin

Ona küçük metaller dikin! Elektriklenme problemi yaşadığınız kıyafetlerin görünmeyen bir kısmına küçük bir metal parça dikerek elektriğin topraklanmasını sağlar ve bu soruna kolayca veda edebilirsiniz.

2. Nemlendirici Kullanın

Bu madde önce biraz tuhaf gelebilir, ancak sonra hak vereceğinizden eminiz. Eğer ki kuru bir cilde sahipseniz kıyafetlerinizle sürtünme artacak ve dolayısı ile statik üretimi de artacaktır. Bunu önlemek için vücudunuzu nemlendirici kremlerle desteklemek şahane yöntemlerden biridir.

3. Metal Askı Tercih Edin

Kıyafetlerdeki elektriklenmeye veda etmenin en pratik yollarından biri de metal askı kullanmaktır. Kıyafetinizi asarken metal askı tercih ederseniz kıyafetin üzerindeki tüm elektriğin toplanmasını sağlarsınız.

4. Yıkarken Ayırın

Kıyafetlerinizde elektriklenmeden kurtulmak istiyorsanız yıkama için tıpkı beyazları ve renklileri ayırdığınız gibi naylon ve polyesteri de ayırmanız gerekir; çünkü naylon ve polyester gibi kumaşlar yıkanırken bir araya geldiklerinde statik elektrik üretir.

5. Sirke Kullanın

Ne yapsanız da geçmeyen bir elektriklenmeden şikâyetçiyseniz basit ve etkili yöntemlerden biri de her derde deva sirkeden yararlanmaktır. Kıyafetlerinizi yıkarken yumuşatıcı yerine sirke kullanarak statik elektrik üretiminin önüne geçebilirsiniz, sirke kokusunu ise hiç düşünmeyin, kuruduğunda kendiliğinden yol olacaktır.

6. Güneşe Asın

Kıyafetlerinizin elektriklenmesini önlemek için mümkün olduğunca güneşte kurutmaya özen gösterin. Yıkamadan sonra güneşli bir yerde kuruttuğunuz kıyafetlerinizin statik elektrik üretmediğini göreceksiniz.