Kıyafetlerinizi İlk Günkü Gibi Korumanıza Yardımcı Olacak 5 Öneri

Size en çok yakışan o lacivert elbiseniz ya da en sevdiğiniz tişört, daha uzun süre dayansın ve üzerinizde kalsın istemez misiniz? Kim istemez ki… Ne yazık ki onlara iyi bakmadığımızda hevesle aldığımız kıyafetlerimizin ömrü bir ya da iki sezon sürer. Onların ömrünü uzatmak ise bizim elimizde. Etkili kıyafet saklama önerilerimize göz atmalısınız.

eski-kiyafetler

Ayakkabılarınızın çok daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız onları iki gün üst üste giymemeye özen göstermelisiniz. Ayakkabılarınızı ayağınızdan çıkardıktan sonra onları havalandırırsanız içinde bakteri oluşmasını da engellemiş olursunuz.

Beyaz plastik tabanlı ya da spor ayakkabıların tabanları kirlendiyse eski bir diş ya da ayakkabı fırçası, diş macunu, bir parça bez ve biraz su ile kolaylıkla eski rengine geri dönmesini sağlayabilirsiniz. Öncelikle ayakkabınızın tabanını ve tabanın yanlara yükselen bölümünü parmaklarınız ile biraz ıslatın. Daha sonra küçük bir parça diş macununu ayakkabı tabanına sürün ve kullanacağınız fırçayı suya batırdıktan sonra ayakkabıyı fırçalamaya başlayın. Daha sonra su ile nemlendirdiğiniz bez ile sadece tabanını silerek temizleyin. Böylece ayakkabınız ıslanmadan temizlenmiş olacak. Aynı zamanda kışlık ve yazlık ayakkabılarınızı kaldırmadan önce de onları temizlediğinize emin olmalısınız.

beyaz-spor-ayakkabi

Kıyafetlerinizi nasıl yıkadığınıza dikkat edin! Öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken, yıkadığınız kıyafetlere uygun ısı ve zaman ayarı yapmak. Makineden makineye değişiklik gösterebilse de beyazlar için ortalama sıcaklık 60 derece olmalıyken, renkliler için 40 derece civarı uygun olacaktır. Daha yüksek ısılar renklerde solma ve kıyafetlerde ufalma gibi sorunlar yaşatabilir. Daha düşük ısılarda ise kıyafetleriniz yeterince temizlenmeyeceği için düzgün sonuç alamazsınız. İkinci aşama ise iyi bir deterjan ve yumuşatıcı kullanmak. Renklerin daha iyi korunabilmesi için makinelere uygun renk koruyucu mendiller kullanabilirsiniz. Hem bu tarz ürünler oldukça pratik ve etkili.

renkli_kıyafet

Ütü, ütü, ütü! Kıyafetleri ilk günkü kadar güzel gösterebilmenin en büyük sırrı bu.  Neredeyse her şeyi ütüleyebilirsiniz ve hatta ütülemelisiniz! Kulağa biraz yorucu geldiği doğru ama işin ucunda elbiselerimiz olunca her türlü yorgunluğa katlanabiliriz öyle değil mi? Ütülemenin de belli kuralları var. Öncelikle yine ısıyı iyi ayarlamak gerekiyor. Yumuşatıcı ile yıkanmış kıyafetler daha kolay ütüleneceği için yıkama esnasında yumuşatıcı unutulmamalı. Bunun yanı sıra kıyafetlerin üzerine pamuklu bir tülbent örterek ütüleme yapılırsa kumaş daha iyi korunmuş olacaktır. Bir kıyafeti mağazadaki haline en çok yaklaştırabilecek şeyin onu doğru şekilde ütülemek olduğunu unutmayın!

kiyafet-tuyolari

Kıyafetlerinizi mutlaka asın! Öğrencisiniz ve doğru dürüst dolabınız bile yok mu? Odanıza bir uçtan bir uca ip gerin ve gerekirse oraya asın fakat kıyafetleriniz muhakkak askıda olsun. Bu onların ömrünü uzatacak ve şekillerini korumalarını sağlayacak. Etekler için mandallı askılar en doğru tercih olacaktır. Pantolonlarınızda kat izi oluşmaması için onları da asmaya özen göstermelisiniz.

pantolon-nasil-katlanir

Naftalin! Kulağa anneanne yöntemi gibi gelebilir fakat ne kadar da haklı olduklarını bir bilseniz! Dolaba yerleştirilen naftalin hem kıyafetlerinizde oluşabilecek kötü kokuları engeller hem de haşerelere karşı kıyafetlerinizi korur. Özellikle sezon sonunda kıyafetlerinizi sakladığınız yere naftalin koymak çok işinize yarayacak! Bizden söylemesi!

Dolap yerleştirmeden önce en yakın Migros ya da Sanal Market‘ten yumuşatıcı, naftalin, renkli yıkama mendilleri vs. almayı unutmayın.

gardirop-duzenleme