Klima Filtresini Temizleme Yöntemleri

Her sene giderek dengesizleşen mevsim şartları ile birlikte zor günler yaşadığımız bir gerçek. Bu zor günlerdeki en yakın dostumuz ise tabii ki klimalar. Özellikle yaz aylarında sağladıkları kolaylık sayesinde sıcaklık rekorları kırılırken rahat bir nefes alabiliyor, klimanın mucidi olan Willis Carrier’in kulaklarını bolca çınlatıyor, ona epey övgü yağdırıyoruz.

Klimanın mucidine ve klimaya ne kadar övgü yağdırsak az; fakat övmek de yetmiyor. Klima bakımını düzenli olarak yapmalı, klima filtrelerini daima temiz tutmalıyız. Böylece hem kendi sağlığımızı korur hem de klimanın ömrünü uzatabiliriz. Nasıl mı?

Klimanın sadece üzerinden toz almayıp derinlemesine temizlik yapmayı kendimize şart edinirsek bu mümkün. Kısacası; tek tuş sayesinde ortamın havasını iyileştiren filtrelerin önce kendi havasını değiştirmek gerekiyor, yoksa ki temizlenmeyen filtreler sağlığımızı önemli ölçüde tehdit ediyor.

Peki klima filtresi nasıl temizlenmeli? İşte detaylar!

1. Yıkayın

Filtredeki tozlardan kurtulmanın en garanti yolu onu bol su ile yıkamaktır. Filtreleri çıkardıktan sonra biriken tozu soğuk su ile birlikte temizleyin. Bu işlemi yaparken filtreye zarar gelmemesi ve klima kullanımı sırasında solunum ile kimyasaldan zarar görmemek için kesinlikle sabun ya da deterjan gibi herhangi kimyasal bir madde kullanmayın.

klima5

 

2. Kurutun

Klima filtresini su ile yıkayıp güzelce temizledikten sonra mutlaka kurumasına zaman ayırın. Kuruduğundan emin olmadığınız filtreyi klimaya asla takmayın. Aksi takdirde klima çalıştığı zaman elektrik donanımına zarar gelmesine neden olabilir, tehlikeli sonuçlara yol açabilirsiniz.

klima3

3. Özel Servislerden Yararlanın

Klimanın filtrede bulunan ve evde kendi kendimize temizlemenin mümkün olmadığı evaporator denilen kısmı için teknik servisleri çağırmakta fayda vardır. Bu temizliğin en az yılda 1 kez yapılması gerekir.

klima2

4. Detaylara İnin

Klima filtrelerini kusursuz bir şekilde temizlemek için içerisinde bulunan serpantin adı verilen alüminyum parçanın aralıklarını da elden geçirmeyi unutmayın. Ön panelin kasa parçasının tamamen sökülmesini gerektiren bu işlem için teknik servis çağırmak daha güvenli olabilmektedir.

klima1

5. Klima Spreyi Kullanın

Birçok noktadan kolayca temin edebileceğiniz klima spreyi sayesinde derinlemesine bir temizlik elde edebilirsiniz. Süpürgeye çektirdiğiniz ya da su ile akıttığınız filtre tozlarından sonra spreyi uygulayıp eski bir diş fırçası ile klima peteklerini fırçalayın. Çıkan köpükleri de başka bir sprey şişesinden duru bir su püskürterek temizleyebilirsiniz. Çıkan suyu drenaj kanalları yok edecektir.