Klima Kullanmadan da Serinleyebilmenin 9 Yöntemi

Yaz sıcaklarının bastırıp tüm ülkemizi daha sonra da tüm vücudumuzu ele geçirdiği zaman en yakınımızdaki klima ile adeta kucaklaşmak isteriz. Klimalar, her ne kadar ihtiyacımız olan serinliği verip anlık mutlulukların sebebi olsa da maalesef ki sağlığımız için olumsuz etkileri de bulundurmaktadır. Bu nedenle klimasız serinleyebilme yöntemlerinin peşine düşmeli, mümkün olduğunca klimadan uzak durmalıyız.

İşte klima kullanmadan serinleyebilmenin 9 yöntemi

1. Soğuk Bezler Kurtarıcı Olabilir

Suyla ıslattığınız ya da içerisine bir miktar buz sarmış olduğunuz bezleri boyun, ense ve eklem bölgelerinize koyup bekleterek etkili bir rahatlık sağlayabilirsiniz.

plaj

2. Termal Spreyler Kullanın

Yüz ve dekolte bölgenizi; el ve ayaklarınızı termal spreyler kullanarak serinletebilir, sıcak günün daha rahat bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

3. Vantilatör Kullanın

Vantilatör, klimaya göre daha doğal bir serinleme yöntemidir. Klimanın zararlı birçok etkisi vantilatörde bulunmaz; ancak pervanenin dönme şiddetini abartmamakta fayda var aksi halde fazla cereyan sorun yaşamanıza neden olabilir.

vantilator

4. Giysi Seçimine Dikkat

Yazın ortasında koyu renkli ve aşırı dar kıyafetler giyerseniz havanın ne kadar sıcak olduğundan şikâyet etmeye pek de hakkınız yok demektir. Öncelikle sentetik, pamuklu, ince ve açık renkli kıyafetler gibi doğru tercihler yapmalı sıcaklardan öyle korunmalısınız.

2018modasi

5. Su ve Sulu Gıdaları İhmal Etmeyin

Bol miktarda su içmek ve sulu gıdalar tüketmek hem serinlemenize hem de terleyerek kaybettiğiniz mineral ve vitaminleri geri almanıza yardımcı olur. Su ve sulu gıdaları belli bir soğuklukta tüketerek kendinize en büyük iyiliği yapabilirsiniz, ancak soğukluk derecesini abartmamakta fayda var.

enginar_suyu_tarifi

6. Pencereleri Kapatın

“Nasıl yani?” diyor olabilirsiniz ancak hava sıcaklıkları artık o denli fazla oluyor ki açık pencereler sadece evin daha fazla ısınmasına neden oluyor. Bu nedenle güneş doğduktan sonra pencereleri kapatıp güneş battıktan sonra tüm pencereleri açarak iyi bir önlem alabilirsiniz.

migrostvblog_evdekorasyon_v3_070617

7. Elektronik Eşyaları Kapatın

Elektronik eşyalar, led ışıklar, florasanlar ısı yayarak ortamın daha da sıcak olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kullanmadığınız ışıkları söndürün, gereksiz olan elektronik eşyaları kapatın. Böylece büyük bir ısı tasarrufu sağlamış, ortamı serinletmiş olursunuz.

kis-dekorasyonu

8. Tente Taktırın

Balkona, pencereye, kapıya; en çok güneş aldığını düşündüğünüz her bölgeye tente taktırarak sıcaklık derecesini büyük ölçüde düşürebilir, kendinize iyi bir serinlik hediye edebilirsiniz.

ev_dekorasyonu

9. Alkol ve Kafeinden Uzak Durun

Her ne kadar sevseniz de yazın sıcaklarında bazı yiyecek ve içeceklerden vazgeçmeniz gerekir. Alkol ve kafein de onlardan biri. İkisi de idrar söktürücü görevi yaparak dehidrasyonu teşvik ettiği için normalden daha fazla bunalmanıza neden olabilir. Bu tüketimleri azaltarak kendinize daha serin kalma imkânı tanıyabilirsiniz.