Onsuz Yapamasak da Klimanın 5 Zararı

Yaz sıcaklarının iyice bastırdığı, herkesin iyice bunaldığı günlerde bulduğumuz her klimaya neredeyse sarılmak ister, tüm günümüzü onun yanı başında geçirmeyi dileriz. Klimalar; istediğimiz serinliğe ulaşmamıza, günü rahat geçirmemize yardımcı olsalar da bu rahatlatıcı buz dağının görünmeyen kısmı çok başkadır. Yani; anlık rahatlamalar sağlayan klimanın bizi hasta edebilme tehlikelerini de göz önünde bulundurmalı, kullanımımızı ona göre şekillendirmeliyiz. İşte klimaların sağlığımıza karşı 5 zararı.

1. Cildi Kurutur

Klimanın vermiş olduğu hava karşısında uzun süre vakit geçirdiğinizde cildinizin deforme olmasına neden olursunuz. Serinlemek isterken kısa zamanda kuruluk, çatlama, dökülme gibi çeşitli cilt problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

klima1

2. Ağrılara Yol Açar

Neredeyse nefes alamadığımız, bunaltıcı sıcak havalarda klimaya ne kadar yakın olursak o kadar iyi olur gibi düşünürüz; ancak durumlar hiç de öyle değildir. Klimaya direkt olarak maruz kalırsanız ani kas tutulmaları, şiddetli vücut ağrıları, hatta kısmi felç gibi ciddi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz.

klima2

3. Hastalığa Neden Olur

Kalitesiz ve iyi temizlenmeyen klima filtreleri; çok sayıda mantar, küf, virüs ve bakteri barındırır. Örneğin; “legionella pneumophila” isimli bakteri, lejyoner hastalığı denen bir hastalığa neden olur. Bu bakteri, akciğerlere yerleşerek zatürreye neden olur ve tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle klima filtresinin temizliğine ve kalitesine gereken önem verilmelidir.

klima3

4. Arabada Dikkat

Küçük bir alana sahip olan arabalarda kullanılan klima, vücuda daha çabuk ve fazla etki bırakmaktadır. Araba içerisinde açılan klimanın havası, direkt olarak yüz ve göğüs bölgesine temas edeceğinden birçok solunum yolu rahatsızlığı, sinüzit, zatürre, bronşit, göz ve beyin iltihabına neden olabilir. Bunun için özellikle arabada klima kullanırken daha dikkatli olmalı, havanın ön cama doğru gelmesi sağlanmalıdır.

klima4

5. Cebinize Zararlıdır

Klima kullanımı, vücut sağlığının yanı sıra cebiniz için de zararlıdır. Klima, yüksek oranda elektrik tüketerek bolca enerji kaybına neden olur. Dolayısı ile yüklü bir elektrik faturası ödemenize neden olabilir.

Bunlar gibi birçok neden dolayısı ile mümkün olduğunca klima kullanmadan serinleyebilmenin yollarını öğrenmelisiniz. Her ne kadar zararlı olsa da klimadan elbette vazgeçemeyecek olanları da biliyoruz. Onlar için ise birkaç önerimiz:

klima5

  • Kaliteli ve temiz filtre kullanmaları
  • Yıllık bakımı yaptırmaları
  • Klima açılan ortamı sık sık havalandırmaları
  • Ani sıcaklık değişimleri yerine yavaş ısıtıp yavaş soğutmaya dikkat etmeleri
  • Klima karşısında uyumamaları
  • Doğrudan yüz, göğüs ya da sırt bölgesine temas etmesini önlemelerini ve sağlık dolu bir yaz geçirmelerini dileriz.