Köfte Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Püf Noktası

Köfte, en lezzetli yemeklerimizden biridir. Patates yanına da nefis olur pilav yanına da.  Kızartması, haşlaması, ızgarası, sulu yemeği derken her hali ile hem çocukların hem de yetişkinlerin kalbini çalar.
Köfte yapımı her ne kadar kolay olsa da dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır ki daha lezzetli olabilsin. Peki nedir o püf noktalar?

Köfte yapımında dikkat etmeniz gereken püf noktalar, lezzetli bir köfte nasıl yapılır gibi soruların cevabını bulabilmeniz için sizi satırlarımızın devamına davet ediyoruz. İşte detaylar:

1. Kıyma Seçimi

Köftenin ana maddesi kıyma olduğu için köfte yapmak için seçeceğiniz kıymanın kaliteli olması son derece önemlidir. Köfte için kullanacağınız kıyma ne çok yağlı ne de yağsız olmalıdır. Aksi takdirde çok yağlı ise köfte küçülecek, az yağlı ise köfte lezzetli olmayacaktır.

kofte-tarifleri

2. Elinizle Yoğurun

Köftenin lezzetli olabilmesi için malzemelerin çok iyi bir şekilde harmanlanıp baharatların lezzetinin birbirine karışması son derece önemlidir. Bunun için kıymanın metal kaşık gibi gereçlerle değil el ile yoğurulması gerekir; çünkü metal kaşık kıymaya metal tadının geçmesine neden olur ve iyi bir karıştırma sağlamaz.

kofte

3. Ekmek Katın

Köfte hamurunun iyi bir kıvamda olması için harcına ekmek içi ya da galeta unu katmanız gerekir. Böylece daha iyi bir köfte hamuru hazırlayabilirsiniz. Köftenin daha yumuşak ve lezzetli olması için katacağınız ekmeğin kabuklu olmamasına dikkat etmeli, içine az miktarda zeytinyağı eklemelisiniz.

kofte-nasil-yapilir

4. Soğanı Rendeleyin

Köftenin kıymadan sonraki ana malzemesi soğandır. Bunun için soğanı yeterli miktarda ve doğru bir şekilde eklemek önemli adımlar arasında yer alır. Köfte hamuru içerisine ekleyeceğiniz soğanı doğramak yerine rendelemeye özen gösterin; ancak soğanın suyunu süzmeyi unutmayın ki hamur kıvamı sulu olmasın. Rendeleme işlemi ile soğanın lezzetinin tamamen kıymaya nüfuz etmesine yardımcı olacak köftenin çok daha lezzetli olmasını sağlayacaksınız.

kofte-tarifi

5. Yumurta Ekleyin

Köftenin pişirilirken dağılmaması için hamurundaki malzemelerin eksik olmaması gerekir. Yumurta da bu malzemelerin en önemlileri arasında yer alır. Köftenin dağılmaması için genelde 1 adet yumurta yeterlidir, ancak kıymanın miktarı fazla ise yumurta sayısı da artırılabilir.

kofte-yapimi

6. Hamuru Dinlendirin

Köftenin daha lezzetli olabilmesi için tıpkı poğaça yaparken olduğu gibi yoğurduğunuz kıymayı en az 1 saat dinlenmesi için dolapta bekletmelisiniz. Böylece köfte çok daha lezzetli olacaktır.

kofte-yapmanin-puf-noktalari

7. Doğru Tava Seçin

Tüm aşamaları geçtiniz, köfte hamurunu başarılı bir şekilde hazırladınız. Şimdi sıra pişirme aşamasında. Köftelerin iyi bir şekilde pişip lezzetli olabilmesi için döküm tava en iyi seçeneklerden biri olabilir.

kofte-pisirme-teknikleri

8. Orta Ateşte Pişirin

Köfteyi iyi bir şekilde pişirebilmek için çoğu insanın yaptığı hatalardan biri, harlı bir ateş kullanmaktır; ancak harlı ateşte köftenin sadece dışı pişip içinin çiğ kalacağı unutulanlar arasındadır. Bu nedenle köftenin hem içinin hem de dışının iyi bir şekilde pişmesi için kısık ya da orta ateş kullanmayı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda çok fazla kızartmayın ki köftenin kurumasına neden olmayın. Köfte çok çabuk pişen bir yiyecek olduğundan ocakta çok kalmamasına dikkat edin. Her iki tarafı da eşit miktarda kızardığında servis edin.

hindi-kofte

9. Sık Çevirmeyin

Köftenin iyi bir şekilde pişebilmesi için sürekli olarak çevirmemeye dikkat edin. Aynı zamanda pişme sırasında köftenin dağılmaması için asla çatal kullanmayın, çevirmek için mutlaka maşa kullanın.

patlicanli-kofte

10. Fazla Yağ Kullanmayın

Özellikle köfte yapımında kullandığınız kıyma çok yağlı ise pişirme esnasında tava içerisine hiç yağ koymaya ihtiyaç duymayacaksınız demektir. Kıymanın tavaya yapışmaması için sadece tabanını ıslatacak şekilde yağ ekleseniz yeterli olacaktır.