Koltuk Temizliğinin 7 Püf Noktası

Koltuklarımız, bazen günün kocaman bir bölümünü geçirdiğimiz emektar eşyalarımız oluyor. Bir şu tarafına doğru yayılıyoruz, bir bu tarafına doğru… Yerimizden hiç kalkmayıp yemeği de koltukta yiyor, kahvemizi de koltukta içiyoruz. E tabii, durum böyle olunca koltuklar epeyce kirleniyor, aralara yemekler sıkışıyor, içecekler damlıyor ve daha neler neler… Dinlenmeyi sağlayan koltuklar bir bakmışız ki bakterilerin barınağı olmuş! Böyle bir durumu istemezsiniz elbette, o halde koltuk temizliğinde dikkat etmeniz gereken noktaları birlikte inceleyelim.

1. Koltuğunuzu Tanıyın

Başka koltuklarda etkili görünen bir temizlik yöntemi, sizin koltuğunuz için uygun olmayabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli detay, koltuğunuzun özelliklerini bilmektir. Bunun için temizliğe başlamadan kumaş etiketini dikkatlice okumakta, etiketteki özelliklere göre bir temizlik yöntemi belirlemekte fayda var.

koltuk-temizligi1

2. Elektrik Süpürgesi ile Başlayın

Silme sırasında toz ve kalıntıların koltuğa daha fazla nüfuz etmemesi için silme işlemine başlamadan önce koltuğunuzu güçlü bir şekilde elektrik süpürgesi ile süpürmenizde fayda var.

koltuk-temizligi2

 

3. Uygun Temizlik Maddeleri Seçin

Derinlemesine temizliği sağlamanın anahtarı, uygun bir deterjanı seçebilmekten geçer. Deterjanların ağartıcı özelliklere sahip olması, koltuğun rengini kaybetmesine ve döşemesine zarar vermesine neden olmaktadır. Bu nedenle hem iyi temizleyen hem de zarar vermeyen seçeneklere yoğunlaşmanız gerekmektedir.

koltuk-temizligi3

4. Arap Sabunundan Yararlanın

Eskiler arap sabunu kullanımında bu denli ısrarcı olma konusunda yanılmış olamaz. Sıcak suyun içine bir miktar arap sabunu karıştırıp yumuşak bir bez yardımıyla koltuklarınızı silin. Böylece kolay bir temizlik sağlayabilir güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

koltuk-temizligi4

5. Ferah Bir Koku Sağlayın

Silme işlemini tamamladıktan sonra mutlaka durulamayı unutmayın. Durulama suyunun içine güzel kokulu bir yumuşatıcı katarak hem koltuk yüzeyini yumuşatabilir hem de hoş bir koku elde edebilirsiniz.

koltuk-temizligi5

6. Deri Koltuklara Sahipseniz Dikkat

Deri koltuk temizlerken su ve sabun kullanımı yüzeye zarar verebilir. Bu nedenle deriye özel temizleme ürünleri tercih etmelisiniz. Hatta bu özel ürünleri bile temizliğe tamamen başlamadan önce koltuğunuzun küçük bir bölümünde denemenizde fayda var.

koltuk-temizligi6

 

7. Karbonat veya Sirkeden Yararlanın

Birçok temizlik alanında faydalı olan karbonatı koltuk temizliğinde de kullanabilirsiniz. Bir miktar karbonatı koltuğunuzun üzerine serptikten sonra ılık su ile ıslattığınız bez yardımı ile silebilirsiniz.

Sirke de tıpkı karbonat gibi temizlik alanında faydalı olan malzemelerden bir diğeridir. Bir miktar sirkeyi karıştırdığınız ılık su ile ıslattığınız bez yardımı ile koltuklarınızdaki lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Sirkenin ağır kokusundan korkmanıza gerek yok, birkaç saat havalandırdığınızda kötü koku tamamen uçup gidiyor.