Kozmetik Ürünlerini Daha Uzun Süre Kullanmak İçin Neler Yapabiliriz?

Yüzümüzü, cildimizi, saçlarımızı güzelleştiren, hayatımıza renk katan, keyifle gülümseten kozmetik ürünlerinin bize uygun olanlarını kullanmamız ne kadar önemli ise onları nasıl koruduğumuz da bir o kadar önemli. Daha etkin, daha doğru bir kozmetik kullanımı için kozmetik ürünlerimizi nasıl saklamamız gerektiğini sizin için araştırdık.

1-Öncelikle makyaj ürünlerini nerede sakladığımız önemli. Banyo gibi nemi yüksek olan yerler makyaj ürünlerinin daha kısa sürede bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle nemden uzak, kuru mekanları tercih etmeliyiz.

makyaj-bakimi

2-Malzemelerin üzerindeki saklama ve kullanım koşullarını mutlaka dikkate almalıyız. Eğer özel olarak buzdolabında saklanması öneriliyorsa o ürünün daha uzun ömürlü olması için soğuğa ihtiyacı var demektir. Eğer böyle bir öneri yok ise nemden uzak bir bölgeyi tercih etmelisiniz. 25 derece oda sıcaklığı ideal olandır.

makyaj-cantasi

3-Kozmetik ürünlerimizi daha uzun süre kullanmak amacıyla sulandırma, ısıtma gibi işlemler yapmak onların bozulmasına ve kullanılmaz hale gelmesine yol açacaktır. Sağlıklı bir bakım için son kullanma tarihi gelen ürünü kullanmamalıyız.

makyaj-guzellik

4-Makyaj malzemelerini hem cildimize dost hem de daha uzun süreli kullanmak için fırçaya ihtiyacımız var. Makyajı elimizle yapmamız bakterilerin üremesine neden olacağı gibi malzemelerin kalitesinin ve asıl renginin kaybolmasına neden olur.

makyaj-malzemeleri

5-Isı kadar ışık da kozmetik ürünlerinin daha hızlı bir zamanda bozulmasına ve niteliğini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle özellikle rujlarımızı yoğun ışık altında tutmamalıyız.

makyaj-malzemesi

6-Çantanın içerisinde kapağı açık olarak unutulmuş bir rimel, ruj ya da far çoğu zaman kâbusumuz haline gelebilir. Bunu önlemenin en iyi yolu; makyaj ürünlerimizin hepsini kapsayacak bir makyaj çantası.

makyaj-puf-noktasi