Küçük Yaralar İçin Küçük Müdahaleler

Günlük hayatımızda her ne kadar dikkatli olsak da yaşanması muhtemel birçok kaza pusuda bizi bekler ve vücudumuzun çeşitli bölgelerinde yara edinmemize neden olabilir.

Çocuk ya da yetişkinlerin başına gelebilecek cilt yırtılması, kesikler, hafif yanıklar, ciltte delinme gibi durumlara etkili bir müdahalede bulunmak, kalıcı bir yara edinme riskini en aza indirir. İşte tam da bunun için bu yazımızın devamını okumak iyi bir fikir olabilir. Hepimizin ihtiyacı olacak 8 küçük müdahale.

1. Dezenfekte Edin

Yara her ne kadar küçük olursa olsun ona dokunmanız gerekiyorsa ellerinizin temiz olmasına özen gösterin. Ellerinizi yıkayıp kurulayın, anti bakteriyel ürünlerle temizleyin ve mümkünse koruyucu bir eldiven takıp müdahale kısmına öyle geçin. Ellerinizin dezenfekte olduğundan emin olduktan sonra bandaj ve kreme dokunabilirsiniz.

2. Basınç Uygulayın

Küçücük yaralar, vücudun bölgesine göre şiddetli kanamalara neden olabilir. Bu durumda kesik olan yaranızda durmayan bir kanama varsa yara üzerine merhem veya steril bir bandajla kanama pıhtılaşana kadar yaranın üzerine bastırarak kanamanın durmasını sağlayın. Kanama yine de durmuyorsa uzman müdahalesi ile dikiş attırmanız gerekebileceğini unutmayın.

3. Yıkayın

Taze yaranın boyutunu kanamadan dolayı çözemiyorsanız net görebilmek için kanamanın olduğu yaranın etrafını soğuk su ve sabun ile yıkayın. Yaranın boyutu büyük ve derinse bir bandaj yardımı ile yarayı bastırdıktan sonra derhal en yakınınızdaki hastaneye başvurmayı ihmal etmeyin.

4. Krem Kullanın

Enfeksiyon oluşumunu önlemek için yaranın üzerine hafif bir antibiyotik sürebilirsiniz; ancak bunun için cildinizin aşırı hassas olmadığından emin olmalısınız, aksi takdirde kızarıklığa neden olabilirsiniz.

5. Kalp Seviyesinin Üzerine Çıkarın

Yara sonrasında yoğun bir şekilde kanama yaşamamak için yaralı bölgenizi kalp seviyenizin üzerinde tutmaya özen gösterin.

6. Temizleyin

Yara üzerinde enfeksiyona neden olabileceğini düşündüğünüz kirler mevcutsa steril bir gazlı bez yardımıyla yara üzerini temizleyin. Böylece mikrop kapmayı engelleyebilirsiniz.

7. Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Küçük yaranın iz bırakmaması ve enfeksiyona neden olmaması için Hindistan cevizi yağının iyileştirici gücünden yararlanın. Anti bakteriyel ve nemlendirici gibi birçok faydalı özelliği sayesinde Hindistan cevizi yağı yaralanmalar için iyi bir önlemdir. Yara üzerine bir miktar sürdükten sonra bandaj ile sarıp kesiğin üzerine uygulayın. Birkaç gün boyunca bu işlemi tekrarlayarak yaranın çabuk iyileşmesini sağlayın.

8. Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin birçok cilt hastalığı ya da yarası için çok yararlı olduğu kanıtlanan gerçekler arasındadır. Aloe vera bitkisinin yaprağından çıkan jeli yaranın üzerine uygulayıp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra alanı ılık suyla yıkayın. Bu işlemi yara iyileşene kadar uygulayarak sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.