Kulak Ağrısına İyi Gelen 6 Yöntem

Çocuk ya da yetişkinlerin sık yaşadığı problemlerden biri olan kulak ağrısı, genellikle çeşitli enfeksiyonlarla oluşup yaşam kalitesini düşüren ve ağrı kesicilerle kolay kolay geçmeyen bir problemdir. Yazımızın devamında kulak ağrısına çare olacak yöntemlerden bahsettik. Siz de bu doğal yöntemleri uygulayıp kulak ağrısından kurtulmayı deneyebilirsiniz. İşte detaylar…

1. Sıcak Su Kompreksi

Hafif şiddetli kulak ağrılarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz en kolay yöntem sıcak su kompreksidir. Havluya saracağınız içi dolu sıcak su torbasını ağrıyan kulağınızın tam ortasına bir süre tutarak ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

2. Zencefil

Birçok derde deva olan, mucizevi seçeneklerden biri olan zencefilden bu kez kulak ağrısını dindirmek için yararlanabilirsiniz. Bir tutam toz zencefil karıştırdığınız sıcak suyu ağrıyan kulağınıza pamuk yardımıyla uygulayın. Kulağınızı bu şekilde 10 dakika beklettikten sonra temiz su ile yıkayın. Şiddetli bir ağrı olmadığı takdirde zencefilin ağrı kesici etkisi kısa zamanda kendini gösterecektir.

3. Zeytinyağı

Yemekleri lezzetlendirmesiyle bildiğimiz zeytinyağı, ağrıları hafifletme özelliğiyle de şifa dağıtıyor. Ağrıyan kulağınıza 1-2 damla zeytinyağı damlatarak kulak içinizin temizlenmesini, uğultu ve ağrının giderilmesini sağlayabilir, rahat bir nefes alabilirsiniz.

4. Nane

Kulak ağrısını geçirmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden bir diğeri de mis kokulu naneyi kaynatıp suyundan yararlanmaktır. Nane suyundan birkaç damla ağrıyan kulağınıza damlatarak nanenin antibakteriyel etkisinden yararlanabilir, kulağınızı rahatlatabilirsiniz.

5. Fesleğen

Kulağınız ağrıyorsa ve evinizde nane yoksa güçlü bir alternatif olarak fesleğenden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Tıpkı nane gibi birkaç fesleğen yaprağını kaynatıp suyunu ağrıyan kulağınıza damlatıp. Bu yöntem sayesinde kısa sürede kulak ağrınızın hafiflediğini görebilirsiniz.

6. Masaj

Kulak ağrısını geçirmek için evinizde hiçbir malzeme yoksa ellerinizin sihrinden yararlanabilirsiniz. Ağrıyan kulağınızın arkasından boynunuza doğru hafifçe masaj yaparak enfeksiyon ya da aşırı sıvı kaynaklı kulak ağrılarının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.