Kulak Çınlaması Nedir, Nasıl Geçer?

Tinnitus, yani halk arasında bilinen ismiyle “kulak çınlaması” kişinin kendi kafasının içinden gelen sesleri daha belirgin olarak duymasıdır. Kişinin uğultu, cızırtı veya su gürültüsü gibi tarif ettiği bu sesler; tansiyon, stres, depresyon, uykusuzluk, kulak kiri gibi basit ya da ciddi sebeplerle kendini gösterebilir. Asıl nedenin belirlenmesi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Basit kulak çınlamalarının şimdi sıralayacağımız bazı yöntemlerle giderilmesi mümkündür. Gelin, detaylara birlikte bakalım…

1. Sigaradan Uzak Durun

Kulak çınlaması da sigara kullanımının kötü etkilerinden biri olabilmektedir. Aşırı bir şekilde sigara kullandığınızda nikotin maddesinin yoğun etkisiyle iç kulaktaki yapıların zarar görmesine ve kan akışının azalmasına neden olabilir, dolayısıyla sizi çok rahatsız edecek kulak çınlamasıyla karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek veya kulak çınlamasından tamamen kurtulmak için sigara kullanımından vazgeçmek sizin için en iyi fikir olacaktır.

2. Sarımsak

Birçok hastalığın iyileşmesinde antibiyotik görevini üstlenen sarımsak, enfeksiyon sebepli kulak çınlamalarından kurtulmanız için de yardımcı olur. 2 diş sarımsağı ezip 1 yemek kaşığı susam yağıyla karıştırın. Süzüp soğuttuktan sonra çınlayan kulağınızın içerisine 2-3 damla damlatın. Bu işlemi yaklaşık 1 hafta boyunca tekrarlayın. Sarımsağın iltihaplanmayı azaltma, kan dolaşımını hızlandırma gibi faydaları sayesinde kulak çınlamasından kurtulun.

3. Hint Yağı

Aktarlardan kolayca bulabileceğiniz Hint yağı; antiviral, antibakteriyel etkileri sayesinde kulak içindeki hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlar, çınlamaya sebep olan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Siz de çınlayan kulağınızın içerisine 5 damla Hint yağı damlatarak kulak çınlamasını geçirebilirsiniz.

4. Hardal Yağı

Bağışıklık güçlendirici olarak bilinen hardal yağı; antibakteriyel özellikleri sayesinde mikrobik kaynaklı kulak çınlaması tedavisinde de tercih edilen seçeneklerden biridir. Siz de çınlayan kulağınıza 3-5 damla hardal yağı damlatabilir, bu işlemi birkaç gün tekrarlayarak kulak çınlamasının iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

5. Egzersiz

Kulak çınlamasının mikrobik olmasının yanı sıra stres, anksiyete, depresyon, uykusuzluk ve çeşitli sebepleri de mevcuttur. Bu sebeplere en iyi gelecek yöntemlerden biri ise düzenli egzersiz yapmaktır. Düzenli egzersiz; hormonlarınızın düzenlenmesini sağlar, stresinizi yönetebilir, daha mutlu ve daha sağlıklı bir insan olmanıza önemli katkıda bulunur. Bu sayede kulak çınlamasının geçmesini sağlar.

6. Kara Yılan Otu

Belki de ilk kez duyduğunuz kara yılan otu, aslında çok eski zamanlardan beri birçok hastalıkta çözüm sağlamış bir bitkidir. Kara yılan otu, vücutta serotonin hormonunun etkisine yakın bir etki yaratır. Bu sayede depresyon kaynaklı kulak çınlamalarının tedavisinde etkili olduğu görülür. Siz de kara yılan otuna tablet halinde eczanelerden ulaşabilir, kulak çınlamasından kurtulmak için kullanabilirsiniz.