Kurban Eti ile İlgili Bilmeniz Gereken 9 Önemli Şey

İnsanlar arasındaki dayanışmaya lezzetli bir katkıda bulunan kurban ibadeti, toplumumuz için oldukça önemlidir. Zengin ve fakir arasında âdeta bir köprü olan kurban eti, yardımlaşmanın güzelliğini hatırlatır, yakınlaştırır, iletişimi artırır.

Dini bayramların tatil aylarına denk gelmesi ile birlikte verilmesi gereken önem biraz olsun azalmış olsa da kimileri hâlâ görevleri başında. Büyük bir çoğunluk şartlar el verdiğince, bütçesine göre bir hayvan seçip dini görevini yerine getirmeye devam ediyor. Siz de bu görevi yerine getirme imkânı bulun ya da bulmayın akraba komşu derken bir şekilde kurban etinden size düşen kısmetinizi alacaksınız demektir. 

Peki kurban eti hakkında neler bilmeniz gerekiyor, Kurban Bayramı’nda beslenme nasıl olmalı? İşte cevapları:

1) Zamana Dikkat Edin

Kurban etini kesildikten hemen sonra tüketmemeye özen gösterin. Kesim sırasında hayvan gerildiği için eti de çok sert bir hâl almaktadır. Bu durumun geçmesi, etin yumuşaması, kanın iyice akması için bir gün süreyle dolapta bekletmek gerekmektedir. Böylece olası sindirim sorunlarını engeller, daha kolay bir hazım sağlamış ve daha lezzetli bir et yemiş olursunuz.

etsote

2) Kurban Eti Nasıl Paylaştırılmalı?

Kurban edilen hayvanın üçte birini kurban sahibi alır, üçte biri misafir ve dostlara paylaştırılır, üçte biri de fakirlere dağıtılır.

et_sote_tarifi

3) Kavurmadan Önce Kaynatın

Kurban Bayramı denince akla gelen ilk lezzet kavurmadır.Eğer payınıza düşen eti kavurmak istiyorsanız doğradığınız etleri kavurmadan önce mutlaka kaynatmaya özen gösterin. Böylece eti tüm mikroplarından arındırmış olacak ve etin daha iyi pişmesini sağlayacaksınız.

etliekmek_tarifi

4) Sofra Kurarken Dikkat 

Kurban Bayramı demek birçok ev için kahvaltıda bile et tüketilmesi demektir. Yüksek miktarda yağ, protein ve kalori içeren kırmızı eti tüketmeyi abartırsanız sindirim düzeninizi bozabilir, kalp krizi riskini yükseltebilirsiniz. Bu nedenle sofra kurarken et yanında mutlaka sebze, bol limonlu yeşillikler, ayran, evde hazırlanmış meyve sularıgibi destekçileri eksik etmemelisiniz. Böylece hazmı kolaylaştıracak, midenizin rahat etmesine yardım edecekaynı zamanda ek vitaminler sayesinde etten alacağınız faydayı katlamış olacaksınız.

et-izgara

5) Kurban Eti Yanında Bunları Yemeyin

Et çeşitleri zaten sindirimi zor olan besinler arasında yer alır, bu zorluğu daha da artırmamak için etin yanında pilav, börek gibi besinler tüketmemeye özen gösterin. Yemekten hemen sonra demli siyah çay içmek yerine yeşil çay gibi sindirimi rahatlatan bitki çaylarını; şerbetli ağır tatlılar yerine, meyve salatası ya da sütlü tatlıları tercih edin.

izgara-sebze

6) Çok Saklamayın

Malum, fiyatlar nedeniyle birçok insanın evine ancak Kurban Bayramı ile et girebildiği için insanlar saklama süresini uzatmak isteyebiliyor; ancak maalesef ki kurban etini ideal saklama süresi 3 ay, en fazla 1 yıldır. Süre daha da arttığı takdirde etin tadı kaçabilir ya da et bozulabilir.

buzdolabı

7) Ateşi Ayarlayın

Kurban etini yüksek ateşte pişirmek yerine kısık ateşte güvenle pişirmek daha doğru olacaktır. Etleri sık sık çevirmeden, içinin pişmesine özen göstermeyi de unutmayın.

etli-kurufasulye

8) Bıçak Seçimi Önemli

Kurban etini kesmek için keskin bıçaklar kullanmak, en önemli detaylardan biridir. Kurban edilen hayvanın acı çekmemesi ve daha sonra etlerinin kemikten iyi bir şekilde sıyrılabilmesi için iyi bilenmiş bıçakların kullanımı son derece önemlidir.

kirmizi-et-pisirmenin-puf-noktalari

9) Hangi Kısım Nasıl Pişirilmeli?

Kurban etini iyi bölümlendirmeli, pişirme yöntemlerini bu bölümlere göre belirlemelisiniz. Bonfileantrikot, kontrfile gibi bölümleri asla tencere yemeklerinde tercih etmemelisiniz. Kemikli büyük etleri ızgara yöntemi ile pişirebilir; döş kısmını kıyma olarak çektirebilir; but, gerdan gibi bölümlerini haşlayabilirsiniz.