Kürdanın Aklınıza Gelmeyen 7 Farklı Kullanım Alanı

Et, tavuk gibi yiyeceklerden sonra dişlerdeki rahatsız edici yemek kalıntılarını temizlemeye yardımcı olan kürdan, hayatı kolaylaştıran küçük buluşlardan biridir. Peki vazgeçilemeyen olan kürdanın diş temizlemek dışında başka ne gibi kullanım alanları olabilir hiç merak ettiniz mi? Yazımızın devamında kürdanın birbirinden farklı ve kolaylık sağlayan kullanım alanlarını sizin için derledik. Bundan sonra bu yöntemleri siz de uygulayabilir, hayatınıza bir hoşluk katabilirsiniz. İşte detaylar…

1. Bant Ucunu Sabitleyin

Kullandığınız bant ucunu bulmak her zaman yaşadığımız zorluklardan biridir. İncecik bandın ucunu bulup onu o şekilde muhafaza edebilmek oldukça sıkıntılıdır. Eğer sizde de durum böyleyse işte çok basit bir yöntem! Bandın bulduğunuz kesik ucuna bir kürdan yerleştirin ve bundan sonra arama zorluğunu hiç yaşamadan kolayca kullanın.

2. Koruma Sağlar

Salatalık, limon gibi yiyeceklerin hepsini tüketemediniz ve kalan kısmı tekrar dolaba mı yerleştirmek istiyorsunuz? O hâlde kürdan, size harika bir yardımcı olabilir. Yiyeceklerin kesilmiş parçalarını birleştirip kürdan batırarak sabitleyebilir, hava almalarını önleyerek saklama ömürlerini uzatabilirsiniz.

3. Ateş Yakar

Diyelim ki birkaç adet mum yakmak istiyorsunuz ve yakınınızda hiçbir çakmak yok; ama kürdan varsa üzülmek de yok. Kibritin yanma süresi kısadır; ancak kürdanı bir kez yakarak birkaç tane mumu daha kolay bir şekilde yakabilirsiniz. Kürdanın uzun yapısı sayesinde hem ateş hemen sönmeyecek hem de elinizi yanıklara karşı koruyabileceksiniz.4. Temizlik İçin Kullanın

Kusursuz bir temizlik için her nereyi temizleyecek olursanız olun oranın en derin köşelerine ulaşabiliyor olmanız son derece önemlidir. Ulaşılması zor, derin köşelere ise kürdan ile ulaşmanız oldukça kolay. Özellikle teknolojik aletleri temizlemek için büyük bir kolaylık sağlayacak kürdanın etrafına bir miktar pamuk sarın ve temizlenmeyen yer bırakmayın, işte bu kadar!

4. Yemek Taşmalarını Önleyin

Yemek pişirirken küçük bir dalgınlık sonunda tenceredeki tüm yemeğin taşmasına neden olmak âdeta kâbus gibidir. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız sadece bir kürdan kullanmanız yeterli. Kapağını kapattığınız yemeğin taşma ihtimali varsa tencere ve kapak arasına bir kürdan yerleştirin. Bu önlem tencerenin hava almasını sağlayacak, yemeğin taşmasını önleyecektir.

5. Bitkileri Destekleyin

Bitkiler, büyüme esnasında çoğu zaman iyi bir desteğe ihtiyaç duyabilirler. Bitkiniz büyükse vileda sopasından tutun da koltuğun bir ucuna kadar destek almanız mümkündür. Ancak bitkiniz henüz minik bir fideyse onu kürdan ile destekleyebilirsiniz. Fidenin dik durması için iki tarafına kürdan yerleştirin ve keyfinize bakın!

6. Ojelerinizle Harikalar Yaratın

Ojeyi dümdüz sürenlerden misiniz, yoksa onunla değişik desenler yapmaya çalışanlardan mı? Eğer ki oje ile desen yapmayı seviyorsanız kürdan size harika bir kolaylık demek olabilir. Ojenizi sürüp üzerine desen yapmak için kürdan kullanabilir, harikalar yaratabilirsiniz!