Kuru İncir Reçeli Yapılışında 8 Püf Noktası

Eğer ki ev yapımı reçelleri pek seviyorsanız sofranızda mutlaka yer alması gereken reçel çeşitlerinden biri de kuru incir reçelidir. Bu fikrimize katılıyor ve hemen kuru incir reçeli yapmak için mutfağa girmeliyim diyorsanız öncelikle şimdi sıralayacağımız püf noktalarına bir göz atın deriz. İşte kahvaltı sofralarınızda ya da tatlı ve kurabiyelerin içerisinde de yer verebileceğiniz kuru incir reçeli yapılışı hakkında işinize çok yarayacak 8 püf noktası…

1.Doğru Kavanozu Seçin

Tüm reçel çeşitlerinde olduğu gibi incir reçeli için de en önemli meselelerden biri; doğru kavanoz seçimidir. İncir reçeli için küçük küçük doğradığınız incirlerin pişirme aşamasında daha da küçüleceğini, bu nedenle de ufacık bir kavanozun işinizi göreceğini bilmelisiniz. Dolayısıyla incirlerin pişmemiş haline bakıp çok büyük bir kavanoz seçmek yerine orta büyüklükte bir kavanozun daha uygun bir seçim olduğunu unutmayın. Ayrıca kavanozu kaynar suda yıkayıp durulamayı ve çelik kapakla kapatmayı sakın ihmal etmeyin.

2.Geceden Beklemeye Bırakın

Canınız incir reçeli çektiyse anında yapabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İyi bir incir reçeli için geceden kuru incirleri iyice yıkayıp tencereye koyun. Üzerine gerektiği kadar toz şeker ekleyip sabaha kadar bekletin. Bu sayede incirin kendi suyunu salmasını sağlayacak, daha iyi bir lezzet elde edeceksiniz.

3.İçme Suyu Ekleyin

İçmek için tercih etmediğiniz suyu, incir reçeli ile kullandığınızda lezzetli bir sonuca ulaşmanın neredeyse imkansızlaşacağını unutmayın. İncir reçeli tarifinizde eğer ki su bulunuyorsa mutlaka içme suyunuzdan ekleyin.

4.Kıvamına Dikkat Edin

Her reçelde olduğu gibi incir reçelinde de en önemli nokta doğru bir kıvam yakalayabilmektir. Eğer ki incir reçelinizin gerektiğinden daha koyu bir kıvamda olduğunu düşünüyorsanız bu durumu telafi etmek için içme suyu ve şekeri karıştırıp reçelin içerisine eklemeyi ve 5-10 dakika daha kaynatmayı deneyebilir, kıvamı kurtarabilirsiniz. Aynı zamanda iyi bir kıvam elde edebilmek ve incirlerin şekerli suyu iyice çekebilmesi için yüksek değil orta ateşte kaynatmayı sakın unutmayın.

5.Çok Beklememiş Kuru İncirler Kullanın

Nasılsa kuru incir reçeli deyip uzun zaman bir köşede kalmış, çürümeye yüz tutmuş kuru incirleri reçel yapmak için kullanmasanız bizce oldukça iyi edersiniz. Bu sayede incir reçelinin çok daha lezzetli olacağını neredeyse garanti edebilirsiniz.

6.Şeker Miktarını İyi Belirleyin

İncir, en şekerli meyvelerden biri olduğu için incir reçeli tarifinde verilen şeker miktarını kendi damak zevkinize göre belirlemekte fayda var. Eğer ki aşırı tatlı lezzetlerden pek hoşlanmıyorsanız incirin kendi şekerini düşünerek tarifte belirtilen şeker miktarında bir miktar azaltma yapabilirsiniz.

7.Limon Tuzu ya da Limon Suyu Ekleyin

Şekerlenmiş bir reçel, hangi keyfin bozulmasına neden olmaz ki? Eğer ki kusursuz bir incir reçeli yapmak istiyor, şekerlenmeye asla meydan vermek istemiyorsanız kaynama aşamasının sonuna doğru reçele bir miktar limon tuzu ya da limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu sayede incir reçelinizi uzun süre şekerlenmeden saklayabilirsiniz.

8.Köpükleri Temizleyin

İncir reçelinin lezzeti ne kadar önemliyse berrak bir görünüme sahip olması da iştahların kabarması için son derece önemlidir. İncir reçelinin daha berrak bir görünümde olması için kaynama sırasında oluşacak köpükleri içerisinden temizlemeye özen gösterin.