Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir, Pişirme Önerileri

Birçok faydası bulunan, bol vitamin ve minerale sahip kuşkonmazı birçok yemeğin içinde malzeme olarak da kullanabilirsiniz, ana yemek olarak da pişirebilirsiniz. İşte hafif ve lezzetli sofraların yıldızı kuşkonmazı pişirirken dikkat edecekleriniz…

1. Rengini Koruması İçin…

Yemyeşil kuşkonmazın hoş rengini pişirme esnasında kaybetmek istemeyiz öyle değil mi? O halde bunun için bir şeyler yapmak lazım. Kuşkonmazı tuzlu suda haşlayıp haşladıktan sonra da soğuk suda 2-3 dakika kadar bekleterek rengini korumasına yardımcı olabilir aynı zamanda diri yapısını kaybetmemesine katkıda bulunursunuz.

kuskonmaz2

2. Çok Karıştırmayın

Birçok yemeğin dibinin tutmaması, iyi bir kıvam alabilmesi için sürekli karıştırmak iyi bir yöntemdir; ancak bu yöntem kuşkonmaz için hiç de iyi olmuyor. Kuşkonmaz yemeğinin iyi bir lezzete sahip olması için çok karıştırmamaya özen gösterin, aksi takdirde acı bir tat almasına neden olabilirsiniz.

kuskonmaz3

3. Uçlarına Dikkat Edin

Kuşkonmaz, sert bir yapıya sahiptir. Bu nedenle eğer ki uçlarını suya değdirmeden haşlarsanız uç kısımlarının sert kalmasına neden olacak hoş bir sonuç elde edemeyeceksiniz demektir.

kuskonmaz1

4. Omlet Hazırlayacaksanız…

Kuşkonmazın odunsu kısımlarını temizleyip yumuşak kısımlarından yararlanabilirsiniz. Yumuşak kısımlarını küçük parçalara ayırarak üzerine yumurta kırabilir daha sonra üzerine baharat serperek afiyetle tüketebilirsiniz.

kuskonmaz7

5. Haşlama Süresine Dikkat

Kuşkonmazın en sağlıklı tüketme biçimi, haşlayarak hazırlamaktır. İdeal bir haşlama süresini 2-3 dakika kadar ayarlayabilirsiniz. Eğer çok sert bir kuşkonmazsa bu süreyi 7-8 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Kaynatma suyuna bolca tuz ekleyebilir, haşlandıktan sonra 2 dakika kadar soğuk suda bekletebilirsiniz.

kuskonmaz5

6. Çiğ Olarak da Tüketebileceğinizi Unutmayın

Kuşkonmazı hiç pişirmeden salatalar içerisinde çiğ olarak da tüketebilir vitamin ve minerallerinden faydalanabilirsiniz.