Kuşkonmaz Pişirmenin 5 Püf Noktası

Sofraların selvi boylu, en vitaminli sebzelerinden biri olan kuşkonmazın nihayet vakti geldi; peki onu nasıl pişirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte kuşkonmazın daha lezzetli olabilmesi için pişirirken uygulamanız gereken 5 püf noktası…

1. Eşit Kalınlıkta Olmalı

Kuşkonmaz, kalın ve uzun bir besin olduğu için pişirme aşamasında size zorluk çıkarabilir. Bu nedenle kuşkonmazın eşit bir şekilde pişebilmesi için onu eşit bir kalınlığa getirmeniz gerekir. Kalın olan alt, orta kısımla aynı kalınlığa getirildiğinde kuşkonmazları eşit sürede eşit bir şekilde pişirebilirsiniz.

2. Haşlama Süresini Kısa Tutun

Haşlama yöntemi kuşkonmaz pişirmek için en sık başvurulan yöntemlerden biridir, o halde inceliklerini bilmek gerekir. Kuşkonmazı haşlamak istiyorsanız 2-3 dakika yetecektir; ancak cinsine göre bu sürenin en fazla 7 dakikaya kadar uzayabileceği unutulmamalıdır.

3. Bol Tuzlu Su Kullanın

Kuşkonmazı haşlayarak pişirmek istiyorsanız kaynayan suyuna bir miktar tuz ekleyerek daha iyi bir şekilde pişmesine ve daha lezzetli olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

4. Hızlı Pişirin

Kimileri kuşkonmazı gevrek bir kıvamda sever. Eğer ki siz de onlardan biriyseniz dikkat! Kuşkonmazın gevrek bir kıvamda olabilmesi için hızlı pişirmeye dikkat edin. Bunu yaparken pişip pişmediğini test etmek için bıçağı hafifçe bastırmayı ihmal etmeyin. Eğer ki bıçak ucuyla sertlik hissediyorsanız istediğiniz kıvama ulaşmışsınız demektir.

5. Sararmaması için Önlem Alın

Yemyeşil bir kuşkonmaz dururken sararmaya başlamış bir kuşkonmazla iştahınızın kaçmasını isteyeceğinizi sanmayız. O halde dikkat; eğer ki kuşkonmazlarınızın canlı, yeşil rengini korumasını istiyorsanız haşlama sırasında kendi sıcaklığının üzerine bir miktar buzlu su ekleyerek şoklanmasını sağlayın ve rengini kaybetmesini önleyin.