Küvet Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Kişisel temizliğimizde önemli bir yeri olan küvetler, zamanla sabun ve kirlerin birikmesiyle çok kirli bir görünüme sahip olur, peki bu durum nasıl yok edilir?
İşte küvet temizliği konusunda size yardım edecek 5 püf noktası:

Temizliğin adresi Migros! Satın almak için hemen tıklayın.

1. Eski Bir Küvete Sahipseniz…

Demir veya çelikten imal edilmiş, üzeri emaye kaplı eski bir küvete sahipseniz temizlik konusunda diğer küvetlere göre daha dikkatli davranmanız gerekebilir. Bu tip küvetleri temizlerken asit içeren temizlik malzemeleri yerine toz ya da macun kıvamındaki temizlik malzemelerinden yararlanarak kusursuz ve güvenli bir temizliğe kavuşabilirsiniz.

2. Porselen Bir Küvete Sahipseniz…

Küvet çeşitleri arasında en dayanıklı olanlardan biri, porselen bir yapıya sahip olanlarıdır. Küvetiniz porselense farklı temizlik malzemelerini bir araya getirerek temizliğini yapabilirsiniz. Bulaşık deterjanı, sirke, mısır unu, fırın temizleyici spreyler gibi birçok seçenekten yararlanarak küvetteki inatçı kirlerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

3. Küf Oluşumu Varsa…

Banyo küvetlerinde sık rastlanılan problemlerden biri de küflenmedir. Bu durumdan kurtulmak ise çok basit. Küften şikâyet ettiğiniz bölge üzerine bir miktar sirke döküp fırçalayın ve küflerden kurtulun. Bu yöntem işe yaramadıysa çamaşır suyuna batırdığınız bez parçasını küflü bölge üzerinde 1 gece bekletip sabah bu bölgeyi sıcak su ve deterjan ile iyice ovun. Küflerin yok olduğunu göreceksiniz.

4. Kabartma Tozundan Yararlanın

Küvetinizde inatçı lekelerden ev usulü yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Çeşitli temizlik malzemeleri yerine bir miktar karbonat tozu ile küvetinizdeki lekeleri yok edebilir, hijyene kavuşabilirsiniz. Lekeli bölgenin üzerine oksijen suyu ile karıştırdığınız karbonatı sürün ve yarım saat kadar bekletin. Son olarak biraz ovalayın ve durulayın, lekeler yok olacaktır.

5. Sirkeden Yararlanın

Küvetteki inatçı kirlerden kurtulmanın yollarından biri de sirkenin etkili gücünden yararlanmaktır. Sirkenin hem doğal hem de asidik yapıya sahip olması sayesinde sadece bir fırça yardımıyla lekelerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.