Laptop Ömrünü Uzatmak İçin 6 Yöntem

Teknoloji çağında olmamız sebebi ile teknolojik aletlerin hayatımızdaki yeri oldukça önemli hale geldi. Hayatımızda onlardan biri eksildiğinde bile işlerimizde büyük aksaklık ve zorluklar yaşayabiliyoruz. Bu nedenle sahip olduğumuz her bir teknolojik alet, bizim emektarımız gibi. Onlar ile olabildiğince uzun ve sağlıklı bir zaman geçirebilmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Laptop ile geçirdiğimiz birliktelik süresini uzatmakla başlayalım istedik. Bir dizüstü bilgisayarın ortalama pil süresi iki sene kadarken doğru kullanım ile daha uzun süre dayanma sağlayabileceğinizi unutmayın.

Bilgisayarınızın ömrünü uzatmak için 6 püf noktasını satırlarımızın devamında derledik.

laptop-modelleri

1. Pil Dolu İken Şarjdan Çıkarın

Kapasitenin fazlasında şarjı depolamanız mümkün değildir, yani şarj dolduğunda bilgisayarın hala şarjda olmasının hiçbir anlamı yoktur öyle değil mi? O halde bilgisayarınızın şarjı tam olarak dolu iken şarj aletinizi prizden çıkarın. Aksi takdirde sürekli olarak şarj aletinin bilgisayarda takılı olması, pil ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir.

bilgisayar-sarji

2. Bataryayı Çıkarın

Eğer ki bilgisayarınızı uzun süre şarjı asla yetmeyecek şekilde kullanacaksanız bilgisayarı kapatıp bataryayı çıkarın ve bilgisayarı şarja takılı halde kullanmaya devam edin.

laptop-omru

 

3. Ortam Isısına Dikkat

Bilgisayarınız ne çok sıcak ne de çok soğuk iklimlerden hoşlanır. Onun için ortalama bir ısıya sahip mekanda yer alarak batarya ömrünü uzatabilirsiniz.

laptop-sarji

 

4. Uyku Modundan Yararlanın

Uyku modu, genellikle pek de tercih edilmeyen bir özelliktir; ancak uyku modu bilgisayarın ömrünü uzatan en önemli detaylardan biridir. Bilgisayarınızı kısa süreli olarak bile kullanmayacak olduğunuzda mutlaka uyku moduna almayı unutmamalısınız.

laptop

5. Pili Canlı Tutun

Çok kullanım kadar hiç kullanmamak da bilgisayar için zararlı bir davranıştır. Bu durumda pilin ömrünü uzatabilmek için onu haftada en az bir kez tam olarak doldurup boşaltarak aktif bir kullanım ile hayatta kalmasını sağlayın. Sağlayın ki batarya, batarya olduğunu unutup enerji depolama görevini unutmasın.

laptop-omrunu-uzatmak-icin

 

6. Kaliteli Şarj Aleti Kullanın

Bilgisayarınızın ilk alımında verilen orijinal şarj kablosu bozulduğunda daha ucuz olacak diye çareyi yan sanayide aramayın. Bilgisayarınıza her açıdan uygun bir şarj kablosu edinmeye dikkat edin.