LCD Televizyon Temizlerken Kullanabileceğiniz 7 Yöntem 

Kimi zaman gündemi kimi zaman en sevdiğimiz diziyi takip ettiğimiz televizyonlar, artık internetin de bağlanmasıyla hayatımızda oldukça önemli olmaya başladı. Eğer ki siz de tozu en çok çeken LCD ekran bir televizyona sahipseniz temizlik yöntemlerini iyi bilmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu konuda size yardımcı olacak etkili ve kolay yöntemleri satırlarımızın devamında sıraladık. İşte televizyon temizlerken uygulamanız gerekenler.

1) Mikrofiber Bez Kullanın

Temizlik esnasında piksellere zarar gelmemesi ve tozları daha rahat görebilmek için temizlikten önce televizyonumutlaka kapatmayı unutmayın. 

Televizyon ekranını gözlük temizleme bezleri ile aynı özelliğe sahip mikrofiber bez yardımıylnarin hareketlerle temizleyin. 

Ekranı silmek için kâğıt havlu, tuvalet kağıdı, tişört gibi seçenekleri asla kullanmayın, çıkmayan bir leke için kesinlikle bastırmayın. Aksi takdirde ekranın aşınmasına neden olabileceğinizi unutmayın.

temizlik

2) Sirkeli Su Kullanın

Temizlikte eski yöntemlerin her zaman geçerli olduğuna inananlar, bu yöntemi sevebilirsiniz. Eşit miktarda su ve sirkeyi birbirine karıştırın. Hazırladığınız karışıma batırdığınız mikrofiber bezi iyice sıkın ve kapalı olan televizyon ekranını dairesel hareketlerle nazikçe silmeye başlayın. Son olarak kuruduktan sona iz kalmaması için bir başka mikrofiber bez ile kurulamayı ihmal etmeyin.

sirke

3) Kimyasallardan Uzak Durun

Birçok teknoloji marketinde televizyon temizliği için LCD ekran temizleyicilerini kolayca temin edebilirsiniz. Bu özel ürünler dışında amonyak ve etil alkol bulunan ürünleri kullanmaktan sakının.

tv

4) Leke Varsa Dikkat Edin

LCD ekran üzerinde yapışan, inatçı bir leke görüyorsanız temizliğe mutlaka o noktadan başlayın. Leke üzerini nazik hareketler ile ovarak, lekeyi fazla dağıtmadan çıkarmaya çalışın.

televizyon

5) Temizlik Malzemelerinden Yararlanın

Yaptığınız temizliğin uzun süre kalmasını, tozlanmanın gecikmesini istiyorsanız anti-statik temizlik malzemelerinden yararlanın. Bu malzemeler, ekran yüzeyindeki statik gücü azaltarak tozların çekilmesini engelleyecektir. Aynı zamanda tozlanmayı geciktirmek için sirkeli su da işinize yarayacaktır.

televizyon-temizligi

6) Malzemeyi Direkt Uygulamayın

Temizlik malzemeniz her ne olursa olsun direkt olarak ekran yüzeyine püskürtmemeye özen gösterin. Direkt olarak LCD ekrana uygulamak yerine temizleme bezine uygulayıp ekranı öyle temizlemeye başlayın.

lcd-tv

7) Hemen Açmayın

Temizlik işlemi bittikten sonra ekranın kuruyup kurumadığından emin olmadan ekranı açmayın.