Leke Çıkarmanın 7 İpucu!

Ölsün mikroplar, parlasın odalar, camlar! Temizlik için mevsimleri beklemeyip, mevsimleri ev düzenine uyduran tutkunlardansanız size #iyigelecek şahane önerilerimiz var. Profesyonel ev hanımısınız belki ama eminiz bunları okuyunca çok şaşıracaksınız. Kapın bezleri, temizlik zamanı!

leke-cikarma

1- Mikro Dalga Fırını Temizlemenin Pratik Yolu!

Sünger 🙂 Süngeri sabunlayın ve 30 saniye fırınlayın. Sonra mikro dalganın içini kolayca temizleyin. Bu sadece fırınınızı temizlemekle kalmaz aynı zamanda kötü kokuların gitmesine de yardımcı olur.

mutfak-temizligi

2- Karbonat Mucizesi!

Yatak, döşek, şilte ve hatta yıkanması zor örtüler. İhtiyacınız olan tek şey karbonat. Karbonatı dökün ve yaklaşık 3-4 saat bekletin. Ardından elektrik süpürgesi ile çekin. İşte bu kadar basit!

karbonat-temizlik

3- Ahşap Zeminler veya Kesme Tahtası

Limon ve tuz, temizlikte dev ikili. Limonu ikiye ayırın ve üzerine tuz döküp, ahşap zeminin üzerinde gezdirin. Su lekesi dahil, her lekeyi çıkaracaktır.

ahşap-temizligi

4- Ah Şu Musluklar!

Musluğun üzerindeki su lekelerini önlemek için ihtiyacınız olan tek şey yağlı kâğıt. Yağlı kâğıdı musluğa sürtün, lekelerin hızlıca çıktığını göreceksiniz.

musluk-temizligi

5- Pas Tutmuş Ütüler!

Şu tuzun marifetleri saymakla bitmiyor. Şimdi de paslanmış ütüyü yeni gibi yapıyor. Nasıl mı? Önce ütünüzün içinde hiç su olmadığına emin olun. Sonra ısıyı maksimum seviyeye getirin ve buhar tuşuna basın. Ütüyü tuzun üstünden geçin. Sonuç, pırıl pırıl olacaktır.

ütü temizliği

6- İnatçı Lekeler!

Bu lekelerden kurtulmanın pek çok yolu var elbette. Bu sefer biraz daha farklı bir yol önereceğiz; tebeşir. Tebeşiri lekenin üzerine sürtün ve 2-3 saat bekletin. Ardından normal olarak yıkayın, leke daha kolay çıkacaktır.

leke çıkarma

7- Halıdaki Kirlilik!

Biraz sirke, biraz da su… İkisini karıştırın ve bir sprey şişeye koyup, halının lekeli kısımlarına sıkın. Üzerine bir parça bez ya da havlu koyun ve ardından sıcak ütü basın. Lekeden hızlıca kurtulursunuz!

halı temizliği

Temizlikte hayat kurtaran öneriler bunlarla sınırlı değil elbette. Çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin!