Lezzetli Sufle Yapmanın Püf Noktaları

Çok hassas ve narin bir tatlı olan çikolatalı sufleye bir başlangıç yapmak ilk etapta zor gibi görünür. Meşakkatli bir yolculuk gibi görünse de, birkaç tecrübenin ardından sufleleriyle ünlü mekanlarla yarışır hale gelebiliriz. Hem de kendi mutfağımızda… Tabii bunun için pek çok leziz tarifimizde olduğu gibi taktiklerimiz var…
sufle

1. Malzemelerimizi hazırlarken fırını açmalı, pişirme anı geldiğinde 200 derecede hazır etmeliyiz.

2. Minik sufle kaplarımız güveç, cam veya seramik olabilir. Isıya dayanıklı olmak koşuluyla.

3. Sufle hamurunu koymadan öne kabın içini tereyağı ile iyice yağlamalıyız. Hatta bu işlemi eldiven takarak direkt ellerimizle yaparsak daha güzel yağlamış oluruz. İyi yağlanan kaplarda suflenin çökme ihtimali de azalır.

4. Yağlama işleminden sonra 15 dakika kadar buzdolabında bekletip ardından toz şeker serpiştirmeliyiz. Kabımızı, bu işlemden sonra da 5 dakika daha buzdolabında soğutmalıyız.

5. Karışımı pişirirken tüm kremalarda olduğu gibi kısık ve orta ateşte sürekli karıştırarak pişirmeliyiz ki topaklanma olmasın ve tencerenin dibi tutmasın.

6. Yumurta sarıları çok çabuk piştiği için sıcak karışıma asla ilave etmemeliyiz. Karışımın iyice ılınmasını beklemeliyiz.

7. Kabın dışını fırına atmadan önce iyice temizlemeliyiz. Akan dökülen kremalardan, dağılan toz şekerden eser bırakmamalıyız.

8. Malzemeyi kaba ilave ettikten sonra kaşığın arkasıyla üst yüzeyi düzeltebilir, böylelikle malzeme içindeki hava kabarcıklarının çıkmasını sağlayabilir. Malzeme kaba iyice yerleştiğinde daha kusursuz bir sufle yiyebiliriz.

9. Sufle için pişme süresi tarife göre değişmekle birlikte yaklaşık ortalama 15-20 dakikadır.

10. Pişirme süresince asla ve asla fırının kapağını açmıyoruz.

11. Sufle pişerken fırının içine bir kaba su koyarsanız suflenin o yumuşak kıvamını elde etmiş olursunuz.

12. İyi bir suflenin tüm dış yüzeyi eşit miktarda kabarmış olur. Yanık bir görüntü asla olmaz.

13. Pişirdikten sonra hemen servis etmeliyiz, soğuduğu anda lezzeti kaçacaktır.
Damak zevkine göre dondurma ile veya pudra şekeri serperek servis edebiliriz. Badem, fıstık veya fındık ile de süsleyebiliriz.

14. Püf noktalarına uyarsanız, kendi ellerinizle yaptığınız sufle, şu ana kadar yediklerinizin en iyisi olabilir.