Limonlu Tuzun 5 Kullanım Alanı

Limon bin bir şifa barındıran bitkilerden biridir. Onunla bağışıklık sisteminizi güçlendirir, vücudunuzdaki zararlı toksinlerden kurtulabilir, mis kokusu ile ruhunuzu iyileştirebilirsiniz. Peki ya tuz? “Uzak durmamız gereken 3 beyazdan biri!” dediğinizi duyar gibiyiz; ancak limon ile güçlerini birleştirdiğindeki etkiler, tekrar düşünmenize neden olabilir. Üstelik her şeyde olduğu gibi sağlığınız için tuzun da azı karardır unutmayın. İşte limon ve tuz ikilisinin 5 güzel faydası!

1. Boğaz Ağrısından Kurtulun

Boğaz ağrısından şikayet ediyorsanız antibiyotik kullanmak yerine çözümü limon ve tuz karışımında bulabilirsiniz. 1 adet limonun suyunu 1 tatlı kaşığı kadar tuz ile güzelce karıştırın ve bu karışımı boğazınıza 3 kez peş peşe gargara yaparak uygulayın. İşlemden sonra yarım saat bir şey yeyip içmeyin. Böylece boğazınızdaki hastalık nedeni bakterilerin temizlenmesini sağlayacak ve boğaz ağrısından daha kısa ve kolay şekilde kurtulabileceksiniz.

limon

2. Eklem Ağrılarını İyileştirir

Limon üzerine tuz serperek tükettiğinizde vücudunuzdaki kireçlenmeleri azaltabilir, eklem ağrılarınızı iyileştirebilirsiniz.

limon-detoks

3. İstenmeyen Tüylere Çözüm

Bu etkisi oldukça şaşırtıcı; ama en az lazer epilasyon kadar işinize yarayacak bir yöntem olabilir.

Bir limon suyuna 1 tatlı kaşığı kadar tuz koyup iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı pamuk yardımı ile istediğiniz bölgeye uygulayın. Dikkat etmeniz gereken nokta, ağda sonrasında uygulamanız gerektiğidir; çünkü karışımın amacı asidik yapı ile kıl köklerini tahriş edip daha az çıkmasını sağlamaktır. Bunun için uygulanacak bölgenin yeni ağda yapılmış ve kıl kanallarının açılmış olması gerekir. Cilt tipine göre uygulama süresini ayarlamanızda fayda var, aksi takdirde fazla tahrişe neden olabilirsiniz. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda zamanla tüylerin azaldığını fark edeceksiniz.

tuzun-zararlari

4. Stresi Azaltır

Çoğu zaman gün boyu aşırı strese maruz kalırız, ama dert değil! Gün sonunda uygulayacağımız birkaç yöntemle ruhumuzu rahatlatabiliriz. İşte o yöntemden biri de uyurken baş ucunuza içine tuz doldurduğunuz limon koymak. Tuzun etkisi ile limonun hoş kokusu daha çok açığa çıkarak beyin dalgalarınıza olumlu etki edecek ve ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olacak. Böylece uyumanızı zorlaştıran durumlar azalıp uykuya rahatça dalmanız kolaylaşacaktır.

tuz-kullanimi

5. Haşereleri Uzaklaştırır

Limon dilimlerine tuz serpin ve odanızın farklı noktalarına bırakın. Size şifa olan limon kokusu, böcek ve sineklerin hoşuna gitmez ve onların sizden uzak durmasını sağlar siz de rahat bir ortamın tadını çıkarırsınız.